A toplisták készítésében is világelső Egyesült Állmok – nem meglepő módon – most az innovációban vezet, ráadásul egy angol üzleti hírügynökség által összerakott listán. A Thomson Reuters idén is összeállított a világ innovációs top 100-as listáját.
Az innováció hatalom. A Thomson Reuters listájáról (a teljes jelentés .pdf) hírt adó MTI-közlemény az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériumának egyik elemzését idézi, miszerint „az innováció a versenyképesség, a bér- és foglalkoztatás-növekedés, valamint a hosszú távú gazdasági növekedés legfőbb motorja.”

Az idei lista különlegessége, hogy a felmérésbe első alkalommal vontak a vállalatok mellett egyetemeket és kormányzati szerveket is. Így került fel a listára két dél-koreai egyetem, valamint az amerikai hadsereg és a haditengerészet mint innovációs központ.

Az USA-ban dübörögnek az innovátorok A teljes listát tekintve is nagy az Egyesült Államok túlsúlya, az innovációban élen járó vállalatok 47 százaléka amerikai, de ha csak a százas lista legnépesebb csoportját, számszerűsítve 18 százalékát adó félvezetőgyártókat nézzük, még kiugróbb a tengeren túli cégek elsőbbsége: kétharmadát adják ennek a szektornak. A maradékon pedig nagyjából egyenlő arányban osztozik Dél-Korea, Japán – amely kiemelkedően teljesít a hardvergyártásban (ezen a területen a cégek 53 százalékát a szigetország adja) – és Svájc. Érdekes, hogy egy évvel ezelőtt a listán egyetlen egy cég sem szerepelt ebből a szektorból.



A tavalyi toplistához képest 7 százalékkal nőtt az Egyesült Államok súlya, az európai vállalatoké viszont 8 százalékkal visszaesett. Mindössze Belgium (1 cég), Franciaország (13 cég), Németország (1 cég), Hollandia (3 cég) és Svédország (3 cég) került fel a listára. Még soványabb a távol-keleti felhozatal, onnan a szépen szereplő Japán mellett (25 cég) csak Dél-Korea került fel a 100-as listára 7 céggel. A távol-keletiek megítélése az innováció szempontjából nem sokat változott, Japán kismértékben visszaesett (tavaly 27 szigetországi cég volt a listán), Dél-Korea erősödött, hiszen egy éve csak ottani 4 céget találtak érdemesnek felsorolni a leginnovatívabb vállalatok között.

A listában az informatikához és telekommunikációhoz köthető iparágak túlsúlya óriási a listában. A hardvergyártók (13%), a szoftvergyártók (2%), a félvezetőgyártók (18%) és a telekommunikációs cégek (7%) adják az innovációs toplista 40 százalékát. Kétségtelen, hogy ebben az iparágban óriási energiákat fordítanak kutatásra és fejlesztésre.



Első alkalommal vizsgálták a lista összeállításakor az egyetemek és kutatóintézetek innovációs tevékenységét. A listára négy intézmény került, három francia intézmény, a CNRS (The French National Center for Scientific Research), a Commissariat a l’Energie Atomique és az IFP Energies Nouvelles, valamint két koreai, a Korea Electronics Technology Institute és a Korea Research Institute of Chemical Technology.

Az innováció a jogászoknak is termel Az innováció fontosságát azonban nem csak Thomson Reuters és mások által összerakott listák jelzik. Sokkal látványosabbak azok a szabadalmi perek, melyekben saját innovációjuk eredményeiket igyekeznek védeni a cégek. Augusztus végén Samsung például szabadalmi pert vesztett az Apple-lel szemben: a bíróság 1,049 milliárd dolláros kártérítést ítélt meg az almás cégnek. És persze vég nélkül lehetne sorolni a különböző szabadalmi csatározásokat. A Stanford Egyetem készített egy elemzést, mely szerint csak az okostelefonokat érintő szabadalmak körüli jogi csatározásokra több mint 20 milliárd dollárt költöttek a különböző piaci szereplők.

Hogy legyünk innovációs nagyhatalom?
Szabadalmakkal végzik ki az úttörőket 

Tesztjelleggel költözhető a víz alatti adatközpont

A tengeri talapzaton csücsülő szerverpark üzemeltetője több hónapos tesztperiódussal igyekszik meggyőzni a potenciális kuncsaftokat.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.