Manapság még mindig érvényesnek tekintik Moore törvényét, amely szerint 18 havonta duplázódhat meg a számítógépek chipjeire elhelyezhető tranzisztorok száma. A négy évtizede igaz megállapítást igyekszik felülírni az IBM egy új technológia segítségével.
Sokan hangoztatják, hogy "egy számítógép két év alatt öregszik el", de mindezt anélkül állítják, hogy ismernék a mögöttes tartalmat. Rövid, semmiképp sem reprezentatív felmérésünkben megkérdeztük, mi lehet a "kétéves törvény" alapja, és sok különféle vélekedéssel találkoztunk. A leggyakoribb elmélet szerint ennyi idő alatt fejlődnek annyit a szoftverek, hogy a régebbi számítógépek már lassan, vagy rosszul futtatják azokat – láthatóan túlzó, sőt sok esetben hamis következtetés. Volt olyan is, akik szerint a gépek egyes alkatrészei ennyi idő alatt "kopnak el", ezért a hibák elkerülése érdekében kell váltani. Természetesen ez sem a valós ok.

A számítástechnikában négy évtizede használt elvet Moore törvénye néven ismerjük: eszerint 18 havonta képes a technológia megduplázni a chipekre zsúfolható tranzisztorok számát. Tehát szó sincs öregedésről, inkább – nagy túlzással – arról, hogy a chipek és ezáltal a számítógépek teljesítménye ennyi idő alatt duplázódhat meg. Van persze, akinek ez is túl hosszú idő, ezért új utakat keres: ilyen az IBM is.


Karbon-nanocső elméleti vázlata az IBM projektjének dokumentációjából

Cső, Moore! A nagy kék gyártó a jelenlegi szilíciumalapú technológiák helyett egy karbon-nanocsövekre épülő eljárásban gondolkozik. Egy ilyen cső gyakorlatilag egy atom vastagságú réteg, melyet önmagába hajlítanak vissza: az így képzett nanocsövek a kutatások szerint a szilíciumnál is jobban vezetik az elektromos áramot, a formájuk tökéletes a tranzisztorként való alkalmazáshoz, és jóval kisebbek a jelenlegi szilícium alkotóelemeknél.

Természetesen eddig tart az elmélet, a gyakorlatban már akadnak kihívások. Az IBM szerint csak mára vált elérhetővé az a gyártástechnológiai szint, amellyel a megfelelő precizitással kezelhetők az újfajta alkotóelemek, és kiküszöbölhetőek azok az anyaghibák, amelyek ebben a mérettartományban már komoly hibákat okozhatnak.


A nanocsöveket speciális folyadékban tárolják

Az IBM elsőként egy tízezer karbon-nanocsöves tranzisztort tartalmazó chip prototípusának elkészítésén dolgozik. Ez persze még sehol sincs a mai, milliárdnyi szilícium tranzisztorból álló chipekhez képest, ám mégis fontos áttörés lehet, ugyanis megmutatja, hogy az elméletben elképzelt technológiát már valóban le lehet gyártani, ráadásul a ma is elérhető módszerek és gyártósorok felhasználásával. Leginkább ez lehet fontos a jelenlegi félvezető-ipari szereplők számára, hiszen amennyiben beigazolódnak az IBM előrejelzései, a gyártók a meglévő eszközpark lecserélése, valamint sokmilliárdos befektetés nélkül állhatnak át az ígéretesebb technológiára.

Macskákra vadászik a Google digitális idegrendszere
IBM Holey Optochip: másodpercenként 500 HD film
Félkész sci-fi eszközök a Microsofttól


Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.