Az online trendeket már most is a mobilitás és az okostelefonok folyamatos terjedése határozta meg, jövőre pedig többen csatlakoznak majd a netre mobilról, mint hagyományos PC-kről.
2009 végén az internetes forgalom mindössze 1 százalékát generálták a mobil eszközök, ami 2010 decemberére 4 százalékra nőtt, idén novemberben pedig a StatCounter statisztikája alapján a 13 százalékot is elérte. A változás egyes régiókban ennél is sokkal szembetűnőbb: Indiában például a mobil adatforgalom az idén nyáron már le is hagyta a vezetékes netet, illetve az asztali gépeket. A jelenlegi becslések szerint a mobil alkalmazásokból és hirdetésekből származó bevételek a 2008-as 700 millió dollárról idén már 19 milliárdra bővülnek, ami 129 százalékos éves növekedési ütemnek felel meg erre az időszakra.

Mobil trendek  A KPCB partnere, Mary Meeker a Stanford egyetemen bemutatott, hagyományos évértékelő prezentációjából kiderült, hogy a több mint 5 milliárd mobiltulajdonos ötöde 2012 végére már okostelefon-felhasználóvá vált. A mobil előfizetések száma már tíz évvel ezelőtt elhagyta a vezetékes vonalak számát, amely egyébként 2006-ban tetőzött az 1,3 milliárdos szinten. Az IDC szerint a digitális fényképezőgépekből 2007-ben fogyott a legtöbb, közel 150 millió darab világszerte. Egy évvel később azonban az okostelefonok lehagyták a kompakt kamerákat, és jelenleg az értékesítések arányát tekintve már hatszorosan vezetnek.



Okostelefonokból és táblagépekből 2010 végétől kezdve több fogy, mint asztali PC-kből és notebookokból – állítja a Morgan Stanley Research. Ez a darabszámokra vonatkozó összehasonlítás sok szempontból teljesen érdektelen, de az internet-felhasználói szokások alakulásáról elég sokat elárul. A PC-k ráadásul hiába rendelkeznek hosszabb, 4-5 éves életciklussal, mint a 2-2,5 évre vásárolt okostelefonok és táblagépek, az utóbbi csoport a piackutató szerint jövőre már az installációs bázis tekintetében is átveszi a vezetést. A KPCB prezentációja 2013 negyedik negyedévére már 160 millió androidos, 100 millió windowsos és 80 millió iOS-alapú internetképes eszköz szállítását jósolja.

Fogyasztói internet  Ahogy néhány napja beszámoltunk róla, az IDC jövőre 5,7 százalékos növekedést vár az IDC a globális informatikai forgalomban, amelynek 57 százalékát a mobil eszközök generálják – az elemzőcég szerint a mainframe-korszak és a PC-s világ után itt a "harmadik platform" korszaka. A KPCB ezzel kapcsolatban arra is felhívja a figyelmet, hogy a legújabb generáció egyre inkább az erőforrás-kímélő megoldásokban (az úgynevezett megosztó gazdaságban) gondolkozik: erre számtalan példát lehet felhozni a CD-gyűjtemények és az online zeneszolgáltatások, a papírkönyvtárak és a használatalapú elektronikus kölcsönzés, a készpénz-hitelkártya kombináció és a mobil fizetés vagy mondjuk a saját autó fenntartása és a helyalapú telekocsi-alkalmazások ellentétén keresztül.

Tucatnyi jóslat 2013-ra és a következő évekre
Ismét 2 százalékkal csökken a régió távközlési piaca

Mindez praktikusan azt jelenti, hogy a fogyasztók pontosan akkor és pontosan ahhoz akarnak hozzájutni, amikor és amit éppen akarnak, ezen pedig a képzett és megfelelően rugalmas vállalkozók minden eddiginél könnyebben kereshetnek pénzt. A "fogyasztói internet" ráadásul tele van olyan lehetőségekkel, amelyeket még csak mostanában kezdenek hozzányúlni. Többek között ilyenek a hangalapú szolgáltatások (Siri), az autóban – és jellemzően egyedül – töltött idő kihasználása, az új generációs televíziók felületei, a mobil pénztárcák, az oktatással kapcsolatos szolgáltatások vagy az egészségügyi alkalamazások is.

Új megközelítés  Ahogy a legtöbb alkalmazás a mobil eszközökre költözik, az informatikai vezetőknek is mindennapi kihívást jelent okostelefonokra vagy táblagépekre szabott felhasználói felületek kialakítása. Ezt jelentősen megnehezíti, hogy a számítástechnikai eszközökkel való interakció a vállalati környezetben is gyorsan változik, de az önálló mobil platformok natív megfoldásai mellett már létezik alternatíva a böngészőből futtatható alkalmazások formájában. Az informatika demokratizálódása (így az adatrobbanás vagy a felhasználói felületek változása) már a Bitport tavaszi CIO Hungary konferenciáján is fontos téma volt, ahogy a gyártók is a széles körben elérhető, egységes fejlesztési platformszolgáltatásokat, ugyanakkor magas biztonsági és felügyeleti szintet biztosító eszközök felé fordulnak.

CIO Hungary: így változik meg az ember és a technológia viszonya

Beszámolónk utolsó része a tizenötödik CIO Hungary konferenciáról, ahol a technológiai témákon túl számtalan megközelítésből vizsgáltuk az emberi tényező szerepét is.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.