Hannoverben 27. alkalommal rendezik meg a neves informatikai szakkiállítást, melynek első napjain a Bitport is kint járt. Láthatóan vége az esemény pár éve tapasztalható enyhe lejtmenetének, újra több a kiállító, bár nehéz lesz meggyőzni a látogatókat, hogy a közhiedelemmel ellentétben a CeBIT csak "unalmas tech-óriások bulija".
70 országból 4250 kiállító vesz részt az idei CeBITen, amely ugyan "csak" százzal több az előző évi rendezvényen részt vevőknél, ám a néhány éves visszaesést követően láthatóan újra lendületbe jött a kiállítás. Bár az idei szlogen, a Managing Trust, tehát az informatikai biztonság és megbízhatóság témaköre csak szórványosan van jelen a kiállítók programjaiban és üzeneteiben, a szervezők igyekeztek új ötletekkel, frissebb megközelítéssel feldobni az idei rendezvényt.



Jurassic Park helyett biorobot Német kollégákkal és látogatókkal beszélgetve vált egyértelművé, miért kellett az idei évre erősebb ráncfelvarrást megejteni a több évtizedes rendezvényen: a fő ok épp a több évtized, és ennek üzenete. Az persze jó dolog, ha egy kiállítás immár 27 éve van jelen az iparágban, ám a fiatalabb generáció számára a CeBIT egyre inkább valami poros, számukra érdektelen eseményt jelentett. Még a szakmabeli fiatalok körében is közkedveltté vált az elmúlt években az a mondás, miszerint a CeBIT egy olyan esemény, ahol "az IBM és hasonló dinoszauruszok" próbálják túllicitálni egymást standjaik méretében és dizájnjában, de az igazán izgalmas IT-történéseket már máshol kell keresni.

Az idei kiállításon épp ezért több látogatói kategóriát is megcéloztak a szervezők. A kiállítás hatalmas területén négy tematika szerint osztották fel az épületeket: a "pro" csoportba a vállalati megoldások, a "life" kategóriába a mindennapi számítástechnika került, a "gov" szólt a kormányzati és intézményi ügyfeleknek, míg a "lab" szekcióban új fejlesztéseket, ötleteket, innovációkat, startupok kezdeményezéseit mutatják be. A life kategóriában ráadásul két teljes pavilont különválasztottak a szórakozás, a számítógépes játékok és a multimédia kedvelőinek, így vonzóbbá téve a kiállítást a legfiatalabb generáció számára is.



Idősek klubja foghíjakkal Természetesen azért a legnagyobbak ismét hatalmas standokkal, akár több pavilonra osztódva is képviseltetik magukat. Főként a pro szekcióban találkozhatunk a technológiai óriásokkal. Itt az IBM fél pavilont elfoglaló óriási területe, a Microsoft partnerekkel feldúsított bemutatóterme, vagy az SAP impresszív építményrendszere, ahol amfiteátrumszerű sajtótájékoztató-helyszín mellett külön üzleti tárgyaló emelet, valamint kimelet SAP-partnerek esettanulmányai is bejárhatók.

Az IBM hatalmas területén a korábban már megismert "Smarter Planet" koncepció élt tovább, így az "okosabb üzlet", "okosabb hálózatok" és hasonló gyűjtőfogalmak mentén mutatják be újdonságaikat, többek között a System x szervereket, valamint az új BladeCenter Foundation for Cloud megoldást. A Fujitsu viszont inkább "szétszóródik", és több különböző pavilonban, témakörök szerint épít fel bázisokat, többek között a pro kategóriában adatközponti megoldásokkal, míg a life szekcióban ultrabookokkal van jelen. Érdekes módon a HP "egyénileg" nem jelent meg a kiállításon, a gyártó különféle partnereinek standján bukkan fel elkülönített területeken, valamint szakmai előadásokon és fórumokon jelennek meg szakemberei és vezetői.

A Microsoftnál minden a "csempékről" szól, hatalmas előadóhelyiségük háttereként is a Windows 8 új felülete által inspirált módon jelennek meg a prezentációk. A redmondi vállalat standján egybemosódnak a saját megoldások, valamint a szintén csempeszerűen elrendeződő partnerek Microsoft alapokon fejlesztett, vagy Microsoft termékekhez passzoló kínálatai.

Az SAP sok kis bejelentéssel és tonnányi esettanulmánnyal jelentkezett. Frissült a Business ByDesign megoldás, amely főként a nagyvállalatokra fókuszál, ám a Business One OnDemand képében a kis- és középvállalatok is kaptak új játékszert. A felhő alapú szolgáltatás 18 országban válik elérhetővé a napokban, többek között Magyarországon is, ahol az SAP partnere a Magyar Telekom.

Másolás a legmagasabb szinteken Érdekes színfoltja az idei CeBITnek, hogy lassan a vállalati megoldások terén is észrevehetővé válik a globális, piacvezető óriások alatti helyi konkurencia. Több olyan céggel lehet találkozni, amelyek a legnagyobbak nyomdokain haladó üzleti megoldásokat fejlesztenek a virtualizáció, az irodai vékonykliensek, vagy épp a mobil eszközök felügyelete terén.

Körutunk során folyamatosan botlunk bele például olyan vállalatokba, mint a német központú IGEL, amely ugyan 1989-ben alakult, ám 1997 óta foglalkozik vékonykliens-megoldásokkal. Náluk látható is, hogy a legújabb virtualizációs fejlesztéseknek köszönhetően az eddig jóval marginálisabbnak felfogható szegmensük számára eljött a kánaán, az ügyfelek ugyanis már jobban ismerik a megoldás lényegét és előnyeit. A vállalat képviselője elmondta, hogy egyelőre nem kifejezett céljuk, hogy a nemzetközi óriásokkal csatázzanak, ám sokat segít, hogy már nem kell feltétlenül "evangelizálniuk" a technológiát, ezért Németországban már jelentős ügyfélbázissal rendelkeznek, és lassan de biztosan terjeszkednek, többek között az Egyesült Királyságba, de már amerikai partnerrel is büszkélkedhetnek.



A központi mobil biztonságra, a BYOD-koncepció felügyeletére szintén egyre több kis vállalat megoldása céloz. Szintén véletlenszerűen választottuk ki a feltörekvők közül a német Sector27-et, amely többek között központi okostelefon- és tabletfelügyeleti megoldást kínál, kifejezetten a német piacra szabva. A lokalizált megoldás a cég helyi képviselője szerint a "nagyokhoz" méltó szinten kezeli az Android, iOS, Symbian és BlackBerry OS alapú eszközöket, melyeket távolról is kezelhetünk, letilthatunk, aktiválhatunk biztonságos VPN kapcsolatot és belenyúlhatunk konfigurációs beállításaikba is. A cég ráadásul láthatóan nem is törekszik világuralomra: tisztában vannak azzal, hogy mostanában óriási robbanás van kialakulóban hasonló megoldások terén, ezért kifejezetten hazai vállalatokra céloznak.

Másolás az összes többi szinten Természetesen, ahogy már évek óta tapasztalható, idén is egyre több az apró, nevenincs, kínai cégecske - az International Tablet Corporation, Best Global Mobile Device Inc. és hasonló, megmosolyogtató nevű kistigris standjai láttán aztán kissé meg is ijed az ember. Az idei CeBIT-en még saját "vásárlóutcát" is kaptak a pár négyzetméteren világuralmat hirdetők tömegei, a Golden Mall szinte a német kiállítás válasza a budapesti Négy Tigris piacra.



A kínai klóngyár zegzugos folyosóin bárhová is nézünk, a mai csúcsminőségű, divatos készülékek másolatai köszönnek vissza. Bár most jelentették be épp az új iPad-et, és az androidos világban is olyan csodák hemzsegnek, mint a legfrissebb Samsung Galaxy Tabok, vagy épp az Asus moduláris Transformer sorozata, minden egyes apró standon tört angolsággal próbálják meg bebizonyítani nekünk, hogy az ő táblagépeik bizony minden szinten felérnek a nagyokhoz. A legijesztőbb pedig az, hogy majdnem igazuk is van.

A minden létező méretben és kialakításban gyártott tabletek gyakorlatilag egyöntetűen Androidra épülnek, és ahhoz képest, hogy az átállásra még a legnagyobb gyártók is csak lassan veszik rá magukat, a kínai klónok jó részén bizony már a 4.0 verzió, az Ice Cream Sandwich fut. Szúrópróbaszerűen kipróbáltunk néhány kiállított modellt, és bár természetesen rettentő sok a gagyi, egy csomó másolat valóban jól összerakott, gyors és precíz gép benyomását kelti. Ezekből talán csak a nagy gyártók által az Androidra húzott extra felületek hiányoznak, ám akad pár olyan kisebb kínai cég, amely még ilyen szoftveres turbózással is megpróbálkozott. Bár tény, hogy az itt tobzódó cégecskék 99 százaléka nemigen jut majd szélesebb piachoz, az ügyesebbek modelljeivel Lidl vagy Penny Market logóval a tetejükön akár hamarosan találkozhatunk is...



Ultrák, gyorsak, szépek Természetesen egy nap alatt lehetetlenség bejárni a kisvárosnyi területen elhelyezkedő CeBIT minden zegét-zugát, de igyekeztünk eljutni az üzleti megoldásoktól távolabb elhelyezkedő pavilonokba is. A life szekció egyik nagy durranása az elkülönülő ultrabook kiállítótér, amelyet a szabványt kiötlő Intel "védnöksége" alatt állítottak össze, és minden fontosabb gyártó kapott bemutatkozási lehetőséget. Egymás mellett sorakoztak a vékonyabbnál vékonyabb notebookok, így még azok is rádöbbenhettek az új kategória kecsességére, akik még mindig a jó pár centi vastag noteszgépekhez szoktak.

Az Intel legfrissebb processzorára a legtöbb alaplap- és komponensgyártó is ráugrott, így az Alienware-től az MSI-ig mindenhol a legújabb IvyBridge nevétől hangosak a standok. Terjed az USB 3.0 is a kiegészítőgyártók között, már a legkisebb cégek is a harmadik generációs technológiával hirdetik pendrive-jaikat és egyéb eszközeiket.



A Kingston legújabb HyperX termékcsaládját promotálja a CeBIT-en, többek között a flashmeghajtók világában is villámgyorsnak számító HyperX SSD-t, amely 6 Gbps SATA interfészre épül, másodpercenkénti 555 megabájtos adatelérésével az egyik legfürgébbnek számít a piacon. A termékcsaládba tartozó új rendszermemóriák szintén gyorsaságukkal hódítanak, leginkább "erőgépekbe" szánják őket, de az átlagfelhasználók is kapnak elérhető árú újdonságot a gyártótól USB3.0 pendrive-ok képében.

Az Asus főként végfelhasználókra fókuszáló kínálatában is megjelentek üzleti modellek, például egy új monitor, melyet főleg grafikai szakemberek számára terveztek, a 100 százalékban lefedett sRGB színtér megjelenítésével, többtengelyes kalibrációs lehetőséggel és széles betekintési szöggel. A monitort LED projektor egészíti ki, amelyet szintén üzleti felhasználásra, másodpercek alatti üzembe helyezéstre, éles és színgazdag prezentációk vetítésére terveztek.

Hajrá, magyarok! Idén is megjelennek hazai cégek és megoldások a német kiállításon. A Nemzeti Tankönyvkiadó által fejlesztett, kiterjesztett valóságra épülő oktatási szoftver, a TeachAR - 3D World máris aranyérmet szerzett a CeBIT European Seal of e-Excellence versenyén.

Rajtuk kívül még több hazai cég is kiállítóként van jelen Hannoverben. A Kürt Zrt. például nagy mennyiségű adathalmazok valós idejű elemzésére fejlesztett szoftverét mutatja be, a harmadik CeBIT-jén részt vevő Dolphio Consulting pedig a gépi látás és képfeldolgozás területére fókuszál új optikai látogatószámláló rendszerével. Emellett magyar vállalatok által fejlesztett lézeres kommunikációs megoldást, ultrahangos orvosi berendezéseket, viselkedés alapú online tartalomkezelő rendszert, vagy épp ügyviteli megoldást is találhatnak a szemfüles látogatók.

Támad az x86-os szerverek új generációja
Töltik a Windows 8-at, mint a kolbászt
CeBIT 2011: többen, de még nem elegen

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.