A távgyógyítási szolgáltatásoktól várják a fellendülést az egészségügyi informatika szereplői, amelyek közül a legnagyobb cég, az ISH felvásárlására a Magyar Telekom 2009 végén kapott engedélyt.

Aki mostanság nem járt kórházban vagy szakrendelőben, annak talán fel sem tűnik: az elmúlt húsz évben alig változott valami az egészségügyben. Például a legtöbb helyen ma is papír alapon vezetik a „kartonokat”, az orvosok pedig kinyomtatott diagnózisokkal és zárójelentésekkel küldözgetik egymáshoz a betegeket. Ahelyett, hogy mindez egyetlen központi rendszerben lenne nyilvántartva, sőt egyetlen gombnyomással lehívható lehetne bárki „e-kartonja” bármely kórházban, szakrendelőben, háziorvosnál, vagy éppen a száguldó mentőautóban.

Ez csak egy a millió példa közül; szervezetlenség és pazarló működés egyaránt jellemzi a hazai egészségügyi intézmények többségét, miközben egyre több kórház kerül csőd közeli helyzetbe. A hatékonyság javításának egyik fő eszköze ezen a területen is az informatika lehetne.

A BellResearch piackutató cég által tavaly kiadott Magyar Infokommunikációs Jelentés szerint az egészségügyi szegmens – ide sorolják a fekvőbeteg-, a járóbeteg- és a szociális ellátást is – informatikai szempontból az intézményi szféra mostohagyereke. Az éves kiadások volumene 2008-ban 6 milliárd forint körül volt, ami a teljes intézményi IT-piac szűk egytizede. Ráadásul a válaszok alapján a következő két évben csak minden ötödik egészségügyi intézmény tervez jelentősebb informatikai fejlesztést.

Lezajlott a konszolidáció
A szállítók körében az elmúlt években jelentős konszolidáció zajlott le. Ennek nyomán a kórházi és járóbeteg-ellátó intézmények többségét ma már három nagyobb informatikai vállalkozás, az International Systems House (ISH) Informatika Kft., a GlobeNet Zrt. és a Meditcom Kft. szolgálja ki. E cégek összességében közel 4 milliárd forint éves forgalmat produkálnak.
 

Alaposan átrajzolhatja a hazai egészségügyi IT-piac képét, hogy az ISH Informatika Kft.-t, amely a három nagy szereplő közül is messze kiemelkedik a 2008-as 2,9 milliárdos árbevételével, tavaly májusban felvásárolta a Magyar Telekom, az ügyletre pedig 2009 végén a Gazdasági Versenyhivatal is áldását adta.

Takács László, a Meditcom ügyvezető igazgatója úgy véli, a felvásárlás engedélyezése a versenytársak szempontjából kedvezőtlen, mivel nem segíti az átlátható piaci működést. Ugyanakkor abból a szempontból mégis jó az akvizíció, hogy ezzel a piac a többi céget is beárazta – az ISH-tranzakció 2,9 milliárd forintos áron zajlott le. A Meditcom a 2008-as 420 millió forint után tavaly félmilliárdos árbevételt ért el, amelynek egyre nagyobb része jön a szolgáltatásokból.

Hasonló a helyzet az ISH-nál is. „A bevételek többsége már ma is hosszú távú üzemeltetési szerződésekből származik” – hangsúlyozta Topor Gábor, az ISH Informatika Kft. ügyvezető igazgatója. A cég, immár a Magyar Telekom leányvállalataként, új termékekkel, integrált alkalmazásszolgáltatásokkal szeretne megjelenni itthon és a régióban is.

Közös platformon
A vállalatok reményei szerint az egészségügyi informatikai piac dinamikusan bővülhet a következő években, mivel várhatóan itthon is teret nyernek a különböző elektronikus telediagnosztikai és távgyógyítási szolgáltatások (néhányat közülük lásd a bal oldali keretes anyagban). A papíralapú kartonozást pedig lassan végre elektronikus megoldás válthatja fel.

Az Európai Unió támogatásával létrejött az Intézményközi Információs Rendszer, amelynek portálján három hazai régióban a csatlakozott intézmények és háziorvosok 2008 tavasza óta cserélhetik ki a betegadataikat, a páciensek pedig akár egészségügyi szolgáltatásokra is előjegyeztethetik magukat. A mintarendszer országos kiterjesztésének időpontja viszont egyelőre bizonytalan…

Egy másik országos fejlesztés, az elektronikus TAJ-kártya debütálását Székely Tamás egészségügyi miniszter korábban 2010-re ígérte. „Hasonlóan más nagyléptékű elképzelésekhez, ennek sem indult el a megvalósítása, ami nem jó üzenet a nemzetközi befektetők felé” – véli Mendelényi Dániel, a Siemens IT megoldásokért és szolgáltatásokért felelős igazgatója.
 

Ausztriában és Németországban a Siemens vezette be az elektronikus egészségügyikártya-rendszert, s a hasonló magyar pályázaton is indulnának. A fellendülést Mendelényi azoktól a projektektől várja, amelyeknél – nagyvárosi, regionális vagy országos szinten – több intézmény rendszereit hozzák közös platformra anélkül, hogy a meglévő helyi szisztémákat le kellene cserélni.
 

Lyuk hátán lyuk a Nagy Kínai Tűzfal mögötti kormányzati weboldalak többsége

Miközben a fél világ Peking hallgatózásától retteg, a kínai rendszerek tele vannak súlyos biztonsági résekkel, melyek eredője: a trehányság.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.