Rupert Murdoch médiamogul ingyenes webes tartalmak ellen indított keresztes hadjárata számos követőre talál már Európa kontinentális részén is. Igaz, utóbbiak többnyire megfontoltan és egységesen lépnek.

Internetes tartalmait is térítéshez köti a jövőben a Neue Zürcher Zeitung - nyilatkozta az MTI-nek adott interjúban a svájci napilap főszerkesztője. Ez a lépés beillik abba a folyamatba, melyet néhány éve a különutas megoldásairól híre Rupert Murdoch kezdett igazán nagyban játszani.

Fizess, vagy kopj le!  A News Corp. tulajdonosa a londoni The Times és a The Sunday Times teljes online kiadását tette fizetős kapu (paywall) mögé még 2010 nyarán, ám a bevezetés nem volt éppen sikersztori. A The Times tavasszal még 2,8 millió egyedi látogatót vonzott minden hónapban, ami a fizetős rendszer beindulása után rövid idő alatt 1,6 millióra olvadt. Az oldalakon eltöltött átlagos idő a felére csökkent, a 29 millió oldalletöltésből pedig 9 millió maradt. Ennek ellenére a kiadóvállalat kitart a modell mellett, sőt ezt akarta kiterjeszteni a lehallgatási botrányok miatt azóta beszüntetett bulvárlap, a News of the World felületére is.

Online tartalmakért azonban nem csak a Murdoch-féle zéró tolerencia mentén lehet pénzt kérni, sőt sokkal járhatóbbnak tűnik az az út, amit a hivatkozott interjúban a svájci napilap főszerkesztője is kifejtett, azaz csak bizonyos, exkluzív vagy egyéb értelemben különleges anyagok, elemzések, információk lesznek fizetéshez kötve a lap online oldalán. Erre a variációra a tengerentúl már létezik életképesnek tűnő példa: a The New York Times (amelynek semmi köze a Murdoch-birodalomhoz) tavaly tavasszal tette oldalát részben fizetőssé (havi 20 anyag olvasása ingyenes maradt), és az első információk alapján bejött a számításuk.

A Piano Media alapítói egész Európára kiterjesztenék a rendszert

A kapu szövetsége Közép-Európában szintén tavaly tavasszal indult be az élet a fizetős tartalomszolgáltatások területén. A szlovákiai Piano Media egyfajta közvetítői, szolgáltatói szereplőként ékelődik a fogyasztók és a kiadók közé. 2010 áprilisában Szlovákia kilenc jelentős portáljának közreműködésével kezdték árulni a partnerhálózathoz csatlakozott kiadók elzárt tartalmaihoz egységes hozzáférést biztosító előfizetéseket.

A nem egészen 3 euróba kerülő havidíj fejében az olvasók egyetlen tranzakcióval az összes kiadó elkülönített anyagát megnézhetik, míg a másik oldalon a portálok üzemeltetőinek nem szükséges saját fizetős rendszert kiépíteni, hiszen készen kapják a Piano megoldását. A befolyt pénzek 40 százaléka ahhoz a kiadóhoz kerül, amelynek oldalán az olvasó előfizetett, 30 százalékot felosztanak a lapok között a böngészési adatok arányában, míg 30 százalék a Piano jutaléka marad.

A kezdeményezést az első néhány hét után teljes sikerként értékelték az üzemeltetők, hiszen a befolyt 40 ezer euró minden várakozásukat felülmúlta. Szlovákiában azóta újabb lapok és kiadók csatlakoztak a hálózathoz, miközben januárban a Piano bejelentette, hogy Szlovéniában is megkezdi működését. A hírek szerint közel tíz európai országban folynak tárgyalások a rendszer alkalmazásáról, és várhatóan még az idén további 2-3 országban elindulhat a közös fizetős rendszer.
Sikeres a fizetős online New York Times
Milliónyi látogatót veszített a fizetős Times

Egyedül nem megy? Magyarországon január közepétől az Élet és Irodalom hetilap kiadója döntött úgy, hogy digitális tartalmaikat ezentúl csak előfizetés ellenében lehet megtekinteni. A lap főszerkesztője a comment:com megkeresésére múlt héten azt nyilatkozta, hogy az első két hétben 250-300 előfizetőt toboroztak, amit jó eredménynek tart.

Hogy ez a viszonylag szűk rétegnek szóló ÉS esetében elég lesz-e a nyomtatott lap csökkenő bevételeinek kompenzálására, az meglehetősen kétséges, ám a szlovákiaihoz hasonló szövetségi modell alapfeltételei elvileg nálunk is adottak. Hiszen kicsi, egyedi nyelvvel bíró ország vagyunk, így a piaci szereplők összefogása olyan erőt jelenthetne, ami az amúgy ingyenességhez szokott hazai közönség egy részét valószínűleg rá tudná venni arra, hogy "behódoljon" a fizetős rendszernek.

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.