Jövőre bevezetik az e-recepteket, majd az elektronikus TAJ-kártyát – jelentette be az illetékes államtitkár.

Félezer méhen belüli magzatelhalást lehetne megelőzni hazánkban azzal a magyar fejlesztésű, világszabadalomnak számító készülékkel, amellyel a magzati szívműködés monitorozható. Az itthon már több intézményben tesztelt Fetaphon alkalmazásával a kismama képes a terhesség utolsó hónapjaiban szükséges tesztet otthon önállóan elvégezni. S mivel a berendezés használata teljesen veszélytelen, csak akusztikusan rögzíti a szívhangot, a vizsgálat akár naponta többször is megismételhető. A mérést követően a mobil hálózaton át közvetlenül az egészségügyi központba érkeznek az adatok, azokat a kezelőorvos bárhonnan megnézheti, s komplikáció esetén haladéktalanul kapcsolatba léphet a kismamával.

Régióban marad Ezt a fejlesztést is bemutatták a múlt héten Budapesten, az eHealth Week elnevezésű egészségügyi informatikai konferencián. De ki lehetett próbálni például a Rátai Dániel által kifejlesztett, a közelmúltban kereskedelmi forgalomba került Leonar3Do virtuálisvalóság-modellező eszközt is. Ezt többek között a Semmelweis Egyetem Kognitív Laborjában is használják az orvosi oktatáshoz.

Az előző kormányzati ciklusban nem sok minden történt az egészségügy informatikai fejlesztése terén. A kevés eredmények egyike az uniós támogatással létrejött Intézményközi Információs Rendszer. Ennek portálján 2008 tavasza óta három hazai régióban cserélhetik ki betegadataikat a csatlakozott intézmények és háziorvosok, a páciensek pedig akár egészségügyi szolgáltatásokra is előjegyeztethetik magukat (Digitális diagnózis – Figyelő, 2010/1. szám). Ugyanakkor az országos kiterjesztésre már nem került sor, s úgy tudjuk, a kedvezőtlen felhasználói visszajelzések alapján erre nem is lehet számítani.

Mára a mintegy 6 milliárd forintos hazai egészségügyi informatikai piac legnagyobb szereplője a Magyar Telekom Csoport lett, miután 2009-ben felvásárolta a kórházi alkalmazásfejlesztéssel foglalkozó International System House Kft.-t. Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató a Figyelőnek elmondta: ez a terület a szokásosnál is jobban függ az államigazgatási költésektől.

Az általuk jegyzett projektekből, fejlesztésekből – amelyek közé a Fetaphon is tartozik – bemutatták a PraxisPlatform elnevezésű, automatizált kommunikációra épülő beteginformációs rendszert, továbbá a Mobil e-Egészségügyi Asszisztens szolgáltatást is. Utóbbi egy olyan megoldás, amely okostelefonon segíti a betegek egészségügyi intézményen belüli, illetve intézmények közötti tájékozódását.

Betegnyilvántartás A piac második legnagyobb hazai szereplője a GlobeNet Zrt., amely több mint 60 egészségügyi intézménynek nyújt szolgáltatásokat. Mint Temesfői Zsolt elnök-vezérigazgatótól megtudtuk, a cégben tavaly 7,8 millió euróért 60 százalékos részesedést vett egy szlovákiai cég, az ötödik legnagyobb európai szoftverfejlesztőnek és informatikai szolgáltatónak számító Asseco-csoport leányvállalata.

Egy másik országos fejlesztést, az elektronikus TAJ-kártya bevezetését a korábbi egészségügyi miniszter, Székely Tamás már 2010-re ígérte, a megvalósítás azonban elmaradt. A konferencián azonban Szócska Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkára úgy nyilatkozott: a papíralapú vényeket kiváltó elektronikus receptet már jövőre bevezetnék. Igaz, e fejlesztés részleteiről és forrásairól a politikus nem tett említést. Az unióban leginkább Dániában, Svédországban és Hollandiában terjedt el az e-recept, de még ezeken is túltesz Észtország, ahol alig két éve indították el a rendszert, s már az összes vény 80 százalékát elektronikusan adják ki.

Az államtitkár szerint a közelmúltban kidolgozott, az egészségügyi ellátórendszer területi egyenlőtlenségeit szemléltető szakmai térkép is segítheti az ágazat hatékonyabbá tételét. Csakúgy, mint az országos beteg-nyilvántartási rendszer kiépítése, amelyből a jövőben az ellátók lehívhatják majd a különböző intézményekben készült felvételeket.

Ez egyébként uniós kötelezettség is: bő két éven belül el kell oda jutni, hogy az úgynevezett nemzeti kapcsolattartó pontokon az érdeklődők hozzáférhessenek a más országokban nyújtott egészségügyi szolgáltatásokra vonatkozó információkhoz. Ez speciális kezelések esetén vagy ritka betegségek diagnosztizálásában segíthet.

Hasonlóan nagyszabású fejlesztés lehet a 2013-ig kiépítendő elektronikus tb-kártya, amely a betegek, a szolgáltatók és a biztosítók közötti online kapcsolat kialakítására lenne alkalmas. Ebben az időszakban valósulhatnak meg a Pólus projektek is, amelyek keretében 10 milliárd forintból 7-8 kórház építhet új integrált épülettömböket. Ehhez kapcsolódóan informatikai beruházásokat is végezhetnek, a teljes projekt összértékének 3–5 százaléka erejéig. A nagy informatikai szállítók már kezdenek is felsorakozni a startvonalnál.

Helymeghatározással küzdenek az asztma ellen
Francia-magyar robot vigyázna az idősekre

A konferencián a multik által felvillantott külföldi projektek (lásd külön) is azt valószínűsítik, hogy a jövőben a távgyógyítási megoldások várhatóan egyre nagyobb szerephez jutnak Európában. A kontinens népessége rohamosan öregszik, 2050-ben az emberek közel 30 százaléka lesz idősebb 65 évesnél, miközben egészségügyi dolgozókból becslések szerint már most is egymillió fős hiány mutatkozik.

(A cikk a Figyelő 2011/20. számában jelent meg.)

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.