Steve Jobs és társai az előzetes híreknek megfelelően iPhone 5-öt nem hoztak, van viszont új Mac OS Lion, iOS 5, és persze a készülékfüggetlen, azonnali szinkronizációt lehetővé tevő iCloud is bemutatkozott.
A hihetetlenül lefogyott, ám a garbó-farmer kombinációhoz továbbra is ragaszkodó Steve Jobs nyitotta meg az Apple fejlesztői konferenciáját. Természetesen megkaptuk a szokásos "nagy számok" közül az elsőt: az 5200 főre méretezett rendezvényre mindössze két óra alatt kapkodták el a látogatói belépőket. Nem csoda, hiszen a WWDC-k bejelentései jó ideje mérföldkőnek számítanak, nem csak az Apple, de úgy általában az iparági trendek szempontjából is.

Helló, Leó Jobs elsőként Phil Schillert, a vállalat nemzetközi termékmarketingért felelős alelnökét invitálta a színpadra, aki a legújabb Mac operációs rendszert a Liont mutatta be. A következő nagy szám az 54 millió volt, ennyi a jelenlegi Mac felhasználók száma világszerte, és természetesen folyamatosan növekszik.

A Mac OS X Lion rendszerben közel 250 újdonság várja a felhasználókat, ezek közül Schiller néhányat a helyszínen is bemutatott. Természetesen az okostelefonokon és tableteken bevezetett multitouch vezérlés egyre nagyobb helyet kap Macen is, a több ujj kombinációjával elérhető gesztusok minden érintőpadon elérhetőek lesznek. A vezérfogalom itt is a felhasználói élmény: "a lapozás olyan érzés, mintha a lapok tényleg életre kelnének az ujjaink alatt".


A felhasználói felület egyre iOS-szerűbb a widgetekkel és a Launchpad megoldással, de megújult a Photobooth is, mely többek között teljes képernyőre váltott, és támogatja a mozgáskövetést is. A dokumentumok számára is létrehoztak egy speciális Time Machine oldalhajtást, a Versioning során akár arra is lehetőségünk lesz, hogy egy adott dokumentum régi verziójából másoljunk át egy azóta kitörölt részt a legújabba.

A peer-to-peer fájlmegosztást is dizájnosították, és elnevezték AirDropnak: a fájlok és mappák megosztásához gyakorlatilag annyit kell tennünk, hogy a hagyományos lemezmeghajtóként feltűnő többi gépre áthúzzuk a megosztani kívánt tartalmakat. Ismét valami, ami eddig is létezett, de az Apple felturbózta, és teljesen általános konzumer megoldássá változtatta. Ezek persze csak villanások a sok-sok újdonság közül, hiszen könnyebb lesz a Windows migráció, megújul a Mail és a csevegés, és még azok is fellélegezhetnek, akik a Windows után hiába próbálták az ablakokat bármely oldaluk felől átméretezni, mostantól erre is lesz lehetőség.

Nagyzási hóbort Időközben persze érkezik a következő nagy szám: a Mac App Store mindössze hat hónap alatt a legközkedveltebb szoftveráruházzá nőtte ki magát, lenyomva olyan vetélytársakat is, mint a Best Buy vagy a Wal-Mart. Lehetőség lesz arra, hogy alkalmazásokon belülről is vásároljunk, tessék csak költeni a pénzt, kedves Apple felhasználók... A Lion frissítés ára 29,99 dollár lesz, a 4 gigabájtos csomagot az egyszerűség kedvéért már csak a Mac App Store-ról lehet elérni júliustól (a fejlesztői előzetes viszont máris elérhető).

A színpadot ezek után Scott Forstall, az iOS részleg alelnöke vette át, és máris kaptuk az újabb nagy számokat. 200 milliónál is több iOS-alapú eszközt nyomogatnak világszerte, az okostelefonos operációs rendszerek piacán 44 százalékos az Apple részesedése. Az iTunes zeneáruháza is megkapta az őt megillető szép szavakat, a 15 milliárd letöltött dallal az első számú online zeneáruház. Az Apple digitális könyvesboltja sem panaszkodhat, az iBookstore-ról is letöltődött a 130 milliomodik kötet. Az App Store letöltéseinek száma pedig kifejezetten brutális, a 14 milliárdot is meghaladta. A fényezési szakasz végén egy csekk jelent meg a kivetítőn Steve Jobs aláírásával, ezek szerint több mint 2,5 milliárd dollárt fizetett eddig a fejlesztőknek az Apple.


Itt az iOS, hol az iPhone? Az iOS 5 újdonságai közül először az újrafaragott értesíłtési rendszert demózták: a zavaró felugró üzenetek helyett a képernyő felső részéről lehúzható ablakban láthatunk minden fontosat. Honnan is ismerős mindez? Hm, csak nem a lesajnált Androidból...?

További funkciókból sincs hiány. Kapunk digitális újságelőfizetési rendszert (Newsstand), valamint beépített Twitter klienst az önimádó sztárok és webkettes márkák rajongóinak nagy örömére. Mindkét újdonság szorosan beépül az operációs rendszer különféle területeire, a kamerával felvett fotókat azonnal csiripelhetjük, de Safariban megnyitott linkeket vagy Maps helyadatokat is könnyű lesz kitweetelni.

Apropó, Safari: a mobil webfogyasztáshoz szabták az új verziót, kissé reader-szerűen kivitelezve: a bannereket és egyéb extrákat kicsontozva egyszerűen görgethető szöveget láthatunk, amit a kis kijelzőn könnyebb követni. Megjelennek a böngészőfülek, amelyek között gyorsan lehet majd váltani.

További apróbb finomságok is lesznek tucatjával, például a grafikailag felturbózott emlékeztetők (Reminders), amelyekhez akár helyadatokat rendelhetünk, szinkronizálhatjuk a naptárral és ezáltal más eszközeinkkel is. Megújult a kamera kezelése is: a lezárt képernyőről is elérhetjük a funkciót, ráadásul a hangerőgombok ekkor átváltoznak exponálógombbá. A felvétel közben is állíthatunk a képen, amely aztán elkattintás után is az iPhone-on editálható.

iOS alatt is megújul a Mail, megjelenik a szövegformázás és egy tonnányi felhasználóbarát megoldás, például a teljes tartalom alapján is kereshetünk. Lesz beépített szótár is, amely a Mail mellett minden már alkalmazás számára elérhető. A gépelésben a virtuális billentyűzet újítása segíthet: egy mozdulattal a képernyő közepére húzhatjuk, ahol középen kettéválik (hogy ez pontosan miért jó, azt majd talán a használat igazolja vagy épp cáfolja).

A PC vajon mi? A kivetítőn egy kábelt átvágó olló képe jelent meg, majd pár üzenet, amely arról szólt, hogy az iOS egyre kevésbé függ a jó öreg számítógépektől. "Ha kicsomagoljuk a telefont, ezentúl nem vár olyan üzenet, hogy kapcsoljuk a géphez, csupán egy welcome szó fogad" - hangzott el a színpadról. Az eszköz telepítése és aktiválása már magán az eszközön történik meg. A frissítések során is csak az töltődik le, ami változott, nem a teljes csomag, így nem kell tehetetlenül várakoznunk és az előfizetésünk keretét sem lépjük túl.


Az iOS felhasználók közötti, felturbózott üzenetküldésre kihegyezve jelenik meg az iMessage, amelyben képeket, videókat küldhetünk, valós idejű gépelés megjelenítés mellett. Wi-Fin vagy 3G kapcsolaton keresztül működik bármilyen iOS alapú eszközök között. iOS-ra egyébként szintén vagy 200 újdonság érkezik, olyan hangzatosak is, mint a vezeték nélkül tévére küldhető élő képernyő. A fejlesztői készlet szintén mostantól elérhető, maga az iOS 5 pedig ősszel startol - a közönség hiába várt a mondat második felére, mely szerint "...az iPhone 5-tel egyidőben", semmi ilyesmi nem hangzott el. Az iPhone 3GS-től fölfelé kompatibilis az eddigi telefonokkal, valamint mindkét generációs iPaddel és a harmadik-negyedik generációs iPod Touchcsal.

Az Apple is a Nortel szabadalmaira vágyik
Vajon most mit mutat be Steve Jobs?
Tele van almával a sokmilliárd dolláros alkalmazáspiac

Felhősödő almák Steve Jobs az iCloud bemutatására tért vissza a színpadra. Elmondása szerint megváltoztak az elmúlt 10 év alatt az emberek számítógép-használati szokásai: a mobil eszközökkel és a sávszélesség bővülésével már az az igény, hogy minden adat, kép, videó és egyéb kéznél legyen függetlenül attól, melyik készülékkel kreáltam, hol tároltam az adatokat, és hol vagyok éppen.

"Eddig a Mac vagy a PC volt az adatok központja, most azonban lefokozzuk ezeket egyszerű eszközökké" - mondta Jobs. Az adatok mostantól a felhőben lesznek, és bárhol könnyen elérhetjük mindet. "Sokan azt gondolják, a felhő nem más, mint egy nagy merevlemez valahol a messzeségben. Szerintünk ennél jóval több" - magyarázta a garbós ikon. A megoldás lényege, hogy a felhőben tárolt adatok automatikusan frissülnek minden eszközünkön, a használathoz semmi újdonságot nem kell megtanulnunk.

Bárhol is vegyünk fel egy új kontaktot, az adat máris suhan a felhőbe, majd szinkronizálódik minden m,ás eszközünkkel. Ugyanígy működik a naptár vagy akár a levelezés: regisztráljunk egy @me.com fiókot, és máris az iCloud veszi át az emailjeink automatikus szinkronizációját. Az iCloud alapszolgáltatásai ráadásul ingyenesek lesznek, és még reklámok sem rondítanak bele az élménybe.


Persze tud majd mást is az iCloud: az AppStore például nyilvántartja, milyen alkalmazásokat vásároltunk már meg, és ezeket egy gombnyomással letölti arra a készülékünkre is, amelyen még nem telepítettük ezeket. Ugyanígy a más készülékkel megvásárolt elektronikus könyveinket is lehúzhatjuk bármelyik másik eszközre. Szintén a felhőbe kerülnek a kamerával felvett fotók és videók, az eszközök beállításai, ráadásul a készülékek naponta archiválnak az iCloudra. Ugyanígy szinkronizálódhatnak a dokumentumok, bemutatók és táblázatok is.


A fejlesztők számára természetesen rendelkezésre állnak az iCloud API-k, amelyekkel saját alkalmazásaik felhősített funkcióit építhetik be a legújabb változatokba. Ezen kívül természetesen, ahogy már sokan előre sejtették, jön az iTunes in the Cloud. "Először a történelemben lehetőség nyílik arra, hogy nem kell többször fizetni azért, ha ugyanazt a tartalmat több eszközre szeretnénk letölteni" - lelkendezett Jobs. Ezentúl bármely eszközről láthatjuk, mit vásároltunk már meg az iTunes-on, és a kis felhő ikonnal letölthetjük arra a készülékre is, amit éppen használunk. Egy apró adalékként az iTunes Match azt is megkönnyíti, hogyan kerül hozzánk digitálisan a régebben megvásárolt zenei CD-k tartalma: az alkalmazás megvizsgálja a zenéinket, és összepárosítja őket az iTunes adatbázisában lévőkkel, majd letölthetővé teszi a találatokat. Ez az extra szolgáltatás évi 25 dollárért lesz elérhető.

Az iCloudban 5 gigabájtos tárhelyet kapunk a levelek tárolására, de a megvásárolt alkalmazások, zenék és könyvek, valamint az eszközeinkkel készített fotók nem számítanak bele ebbe, ezekkel korlátlan számban tömhetjük tele az almás felhőt.

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.