Az EIU közép- és kelet-európai országokról készített tanulmánya arra figyelmeztet, hogy a rövid távú megtakarítások túlhangsúlyozása veszélybe sodorhatja Magyarország digitális fejlődését, és alááshatja jelenlegi pozícióját a régióban.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) a közép- és kelet-európai régió 17 országában vizsgálta a válság állami IKT-befektetésekre gyakorolt hatását, és arra is választ keresett, mindez hogyan befolyásolja a digitális fejlesztések ütemét. A tanulmány szerint az egyes országok különbözőképpen reagáltak a válságra, általában háromféle megközelítést alkalmazva: "teljes gőzzel előre", "irányváltás" és "a vihar átvészelése". Az első csoport a kedvezőtlen gazdasági feltételek mellett is követi korábbi IKT-stratégiáját. A második utat választó országok megváltoztatták programjukat, és a drágább, hosszú távra szóló fejlesztések helyett az adminisztratív jellegű, rövid távon megtérülő megoldások felé fordultak. A harmadik csoport drasztikusan csökkentette IKT költségvetését, és a gazdasági feltételek enyhülésére vár. A tanulmány Magyarországot az irányváltás módszerét alkalmazó országok közé sorolta Csehország, Görögország, Lettország és Litvánia mellett.
 

Befektetni vagy spórolni? | A dokumentum a GDP több mint 11 százalékát adó magyar IKT szektort a legfejlettebbek között tartja számon a régióban, ami jó eredményeket könyvelhet el az internet-hozzáférésének biztosítása, és különösen a munkaerő IKT-képzettsége terén. Az EIU ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy a rövid távú nyereség túlzott hangsúlyozása veszélybe sodorhatja az ország hosszú távú digitális fejlődését, és alááshatja jelenlegi pozícióját a régióban. A tanulmány szerint ennek legfőbb oka az irányváltással próbálkozó országokban tapasztalható politikai bizonytalanság, mivel ebben a helyzetben a rövid távú megtakarítás a távlati célok rovására kerül előtérbe.


Az EIU beszámol róla, hogy Magyarország a közelmúltban fokozott hangsúlyt fektetett politikájában az IKT-vonalra, és 2008 elején külön Infokommunikációs Államtitkárságot hozott létre. Ennek költségvetése az EU által finanszírozott Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) különböző programjaiból tevődik össze; a 2009-2010-es időszakra elkülönített források 102 milliárd forintot (375 millió eurót), vagyis az ÚMFT költségvetésének 4,4 százalékát tették ki. A kormány iparpolitikai akciótervet is jóváhagyott a rendelkezésre álló források bizonyos projektekhez történő újraallokolására vonatkozóan.

Bár konkrét összegeket még nem közöltek, a kormány úgy nyilatkozott, hogy az e-közszolgáltatási programokat nem halasztja el a válság miatt. Az akcióterv alapján kiemelt szerepet szánnak az IKT-infrastruktúrát érintő és az online oktatási programoknak. A tanulmány ugyanakkor rámutat, hogy az elmúlt két évben kevés nagyszabású IT-projekt indult az országban, és a közeljövőben sem számít újabbakra - ennek okát a lomha bürokráciában, a nehézkes szabályozásban és általában a véget nem érő aktatologatásban látja.

(Ön)szabályozás | Márpedig a kormánynak komoly hiányosságokat kellene kezelnie, például az e-közszolgáltatások hatékonysága terén. A tanulmány szerint az egyik példa erre az Elektronikus Közigazgatás Operatív Program részeként megvalósított Ügyfélkapu, amely úgynevezett egyablakos online hozzáférést biztosít kormányzati szolgáltatásokhoz, de még nem sikerült kimeríteni a benne rejlő lehetőségeket. Eddig csupán körülbelül 200 ezer állampolgár használja a szolgáltatást, ami mindössze töredékét jelenti annak a 2 millió felhasználónak, akik igénybe veszik a magánszektor bankjai által kínált elektronikus banki szolgáltatásokat.

Delia Meth-Cohn, az Economist Intelligence Unit EMEA (Európa, Közel-Kelet, Afrika) régióért felelős igazgatója ezzel együtt úgy véli, néhány esetben a digitalizáció erőteljes társadalmi támogatottsága elnyomhatja a pénzügyi és politikai zavarok miatti aggodalmakat, és a kormányokat az IKT-stratégiák véghezvitelére ösztönözheti.
 

a vállalatok egyre komolyabb, egyértelmű megtérülési számításokat követelnek a beszállítóktól, miközben folyamatosan olcsóbb, ám többet nyújtó szolgáltatásokat szeretnének kapni

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.