Az Apple tudja, hogyan kell középpontban maradni. Megreformálja a tabletpiacot, kiad egy újabb iPhone-t, botrányt kavar a felfedezett hibák körül, aztán mégis elegánsan bemond egy újabb óriási számot: ismét erős negyedévet zártak.
Hirdetés
 
A 2010-es pénzügyi évük harmadik negyedévét zárta az Apple június 26-án, így már sokan várták az aktuális pénzügyi jelentést, amelybe csupán pár napig számított bele a június legvégén boltokba került iPhone 4. Úgy tűnik, Steve Jobs nyilatkozatába újra nem kellett magyarázkodásokat beépíteni. "Fenomenális negyedév volt, minden téren meghaladtuk az elvárásainkat" - szögezte le a garbó létjogosultságának élharcosa, majd az utóbbi hetek botrányaira fittyet hányva az iPhone 4 bevezetését a vállalat eddigi legjobb termékindításának nevezte.

Túlugrották | A negyedéves forgalom 15,7 milliárd dollárnál állt meg, melyhez 3,35 milliárdos nettó nyereség társult, az Apple részvényekre vetítve ez 3,51 dollár. A tavalyi harmadik negyedévhez képest jelentős a növekedés, az akkori profit "csupán" 1,83 milliárdos volt, mely részvényenként 2,01 dollárt jelentett.

Összesen 3,27 milliónyi iPad fogyott e három hónap alatt, a teljes iPhone-forgalom (a régebbi modelleket és a kérdéses időszakban alig pár napot szereplő negyedik generációs készülékeket is beleértve) 8,4 millió eladott telefont jelentett, 5,33 milliárd dollár értékben. A Macek forgalmára sem lehet panasz. A 3,47 milliós darabszám új negyedéves rekord az Apple történetében.

A számok meghaladták az Apple saját előrejelzéseit, amelyek ugyan hagyományosan alacsonyak, ám a legtöbb elemző is óvatosabb elvárásokat fogalmazott meg, az igen pontosnak tartott Wall Street Journal jóslataira is több százalékkal sikerült felülmúlni.

Nincs még vége | "Csodálatos termékeink várnak még bemutatásra" - fogalmazta meg a jelentést kísérő közleményben Jobs. Ki tudja, mire gondolt (a kritizálók szerint egy újabb iPhone 4 tokra), mindenesetre az Apple pénzügyi igazgatója ugyanezt számokban is kifejezte. Peter Oppenheimer szerint a negyedik negyedévben 18 milliárdos forgalmat várnak. Furcsa, hogy most a hagyományosan alulígérő Apple fölélicitált az átlagosan 17 milliárdot váró elemzőknek.

A legtöbb szakértő ugyanis attól tart, az Apple telefonos sikerszériáját egyrészt kikezdhetik az elmúlt időszak botrányai: a közvélemény után már szakmai fórumokon is azt tanácsolják, senki ne vegyen iPhone 4-et, és maga a gyártó is kompromisszumra kényszerült a pökhendi első reakciók után. Az "antennagate" végén kényszerből felajánlott, ingyenes telefontokok például összesen 175 millió dollárnyi bevételkiesésbe kerülnek a vállalatnak a pénzügyi elemzők számításai alapján.

Másrészt egyre erősödik a konkurencia az okostelefonok és tabletek piacán is, egyre több androidos készülék jelenik meg, és az elmúlt hetek történései miatt elgondolkodó vásárlók könnyen átpártolhatnak a rendszer-szinten egyébként is megengedőbb operációs rendszerrel felszerelt készülékek rajongói táborába.

A mobilnetezés mellett a tévézésbe is belehúztunk az ünnepek alatt

Az elmúlt év utolsó napjaiban rekordszinten pörgött a mobilos adatforgalom, amelynek harmada már 5G-s hálózaton bonyolódott – derül ki a Yettel évzáró összesítéséből.
 
Hirdetés

Az ötlettől az értékteremtésig – a gépi tanulási pipeline szerepe az adattudományi működésben

A jó adatok önmagukban még nem elegendők: a modellek csak akkor működnek megbízhatóan, ha egy átlátható, automatizált és reprodukálható környezetben futnak. A gépi tanulási pipeline-ok éppen ezt a technológiai hátteret teremtik meg.

Az adatvezérelt működés sikere ritkán múlik azon, milyen technológiát vezet be egy vállalat. Sokkal inkább az a kulcs, hogyan illeszti az adattárházat, a BI-t és az MI-megoldásokat a meglévő rendszerekhez és döntési folyamatokhoz.

a melléklet támogatója a One Solutions

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT MA EGY PROJEKTMENEDZSERNEK TUDNIA KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, csapattopológiáról. Folyamatos programok három teremben és egy közösségi térben: exkluzív információk, előadások, interaktív workshopok, networking, tapasztalatcsere.

2026.03.10. UP Rendezvénytér

RÉSZLETEK »

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.