Újabb nagy gyártó vonul ki a netbook-piacról: ezúttal a Dell jelentette be, hogy a kis méretű, olcsó hordozható PC-k helyett a jövő év slágerére, az ultrabook szabványra koncentrál.
Úgy tűnik, lassan valóban véget ér a netbookok rövid életű virágzása. A Gartner adatai szerint a teljes európai PC piac mérete több mint 11 százalékkal csökkent 2011 harmadik negyedévében, ezen belül pedig a hordozható gépekből fogyott különösen kevés (mínusz 12,6 százalék), míg az asztali számítógépek szállításai csak 8,7 százalékkal csökkentek. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a mobil eszközök vesztettek volna népszerűségükből: a kategória visszaesése annak köszönhető, hogy a korábbiakhoz képest 40 százalékkal kevesebb netbookot adtak el.

Megtette kötelességét A netbookokat – vagy mini PC-ket – sokan nem is tekintik külön kategóriának, egyszerűen csak a fogyasztók csökkenő vásárlóerejére reagáló, torzszölött kis noteszgépeknek tartják azokat. A műfaj mindenesetre elég sikeresnek bizonyult ahhoz, hogy minden jelentős gyártó beszálljon, és az elmúlt három évben elárassza a boltokat saját netbook-értelmezéseivel. A táblagépek elsöprő sikere, utóbb pedig az Intel által életre hívott ultrabook szabvány azonban elszívta a levegőt az olcsó hordozható PC-k elő, amelyek már egyetlen fegyverükkel, vagyis alacsony árukkal sem képesek felkelteni a vásárlók érdeklődését.

A gyengülő kereslet és a fagyponthoz közelítő árrés miatt az iparági szereplők is sorra jelentik be, hogy felhagynak a netbookok gyártásával. Az Asus és a Samsung már korábban közölte, hogy elvágja szóban forgó termékvonalait; előbbi 16, utóbbi 10 százalék körüli részesedéssel rendelkezett nyár végén a netbookpiacon. Ugyan a 22 százalékkal vezető Acer nemrégiben tisztázta, hogy a tabletek rovására is elkötelezett marad a kategória mellett, de sok mindent elárul, amikor egy terméktípus kapcsán már az Indiában és Indonéziában rejlő lehetőségeket vagy az oktatási felhasználást kezdik emlegetni.

Jön az új műsor A legutóbbi hírek szerint a Dell sem erőlteti tovább az olcsó hordozható PC-ket, és nem csak az Inspiron Mini sorozat tűnt el a vállalat oldalairól, hanem az Intel jövőre érkező, integrált grafikus vezérlővel rendelkező Cedar Trail platformjával sincsenek tervei. A netbook-tablet hibrid Inspiron Duo állítólag jól fogy, és egyelőre marad a Dell kínálatában, bár a céges fanfárokon kívül nem sok jelét lehet tapasztalni a fura notesz sikerének. A gyártó a trendnek megfelelően a magasabb profitot termelő modellek felé fordul, és a jövőre beinduló ultrabook-bizniszre teszi fel a pénzét.

Asus Transformer Prime: megfogdostuk a világ első négymagos tabletét
A processzoroknak is fáj a merevlemezhiány

Az Intel ultrabook specifikációja a MacBook Air gépek állít konkurenciát. Egy ultrabook összecsukva sem vastagabb 20 milliméternél, és a jelenlegi laptopokhoz képest akár 50 százalékkal kevesebbet fogyaszt, miközben a chipgyártó 22 nanométeres gyártástechnológiával készülő Ivy Bridge processzorai hajtják. Mindezt persze a megfelelő árcédula teheti kelendővé, így az ultrabookok árát az ajánlás szerint 1000 dollár alatt kell tartani. A feltételeknek megfelelő laptopokat már a Tohiba és a Lenovo is bejelentett, ám tömegesen csak jövőre önhetik el a piacot – ugyanakkor az Intel azt prognosztizálja, hogy 2012 végére már ezek adják majd a notebook-eladások 30 százalékát.

Nagy felismerések Ahogy azt az utóbbi időben megszokhattuk, mindenki az Apple-höz képest határozza meg magát, így az ultrabook kapcsán sem csak a MacBook Air, hanem már az iPad sarokba szorításáról is beszélnek. Bár az Intel kezdeményezése nagyon is ésszerű, és valószínűleg megfelelően sikeresnek bizonyul majd, mégis elég kiábrándító, hogy a vezető gyártók időről időre feltalálják a spanyolviaszt. Most éppen a Dell marketingigazgatója fejtette ki, hogy a jövőben a vékony, erős gépekben látnak igazán fantáziát; eddig nyilván a gazdaságtalan operációs rendszerre szabott, vaskos laptopokat kereste mindenki, amelyekkel hálózati töltő nélkül az ajtón sem érdemes kilépni.

Nem tudja tartani a tempót az Apple

A legutóbbi negyedévben a forgalom és a nettó profit is visszaesett Cupertinóban. A több problémás területtel küzdő nagyvállalat részvényei azonban ennek ellenére drágultak.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.