Bár 2011-ben a táblagépek frontja az Apple és a Google csörtéitől volt hangos, jövőre főnixmadárként támadhat fel egy harmadik szereplő, a vállalati területen igencsak otthonosan mozgó Microsoft.
Míg a konzumer szektort egyre inkább "belakják" a táblagépek, a vállalati felhasználás elterjedése jóval megfontoltabb lépésekkel halad. Ezért is lesz nagyon fontos a következő esztendő, amikor várhatóan első ízben rajzolódnak ki majd viszonylag tartós erővonalak az üzleti szegmensben.

Játékszerből igásló  Ezt támasztja alá az IDC nemrégiben megjelent jelentése is. A Tablets in Enterprise tanulmány szerint az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát magában foglaló EMEA régióban idén 20 millió táblagép talál gazdára, ám ennek mindössze tizedét teszi ki az üzleti célú beszerzés. Ez a trend azonban a kutatócég szerint jövőre markánsan átalakul: egyrészt a konzumerizáció lassan megdönti a vállalatok ellenállását, és az üzleti alkalmazások egyre növekvő száma is segíti a professzionális felhasználók arányának növekedését.


A PlayBook és a TouchPad biztosan nem lesz befutó

Idén több próbálkozás is volt az iPad hegemóniájának megtörésére, ám a HP TouchPad gyártását alig néhány hét után leállították, a BlackBerry PlayBook-ra pedig nem győznek egyre kisebb számot mutató árcédulát rakni, hogy végre elvigye valaki. A kifejezetten üzleti felhasználásra készült Cisco Cius azért nem számítható teljes értékű szereplőnek, mert egyrészt lényegesen tágabb koncepciót takar a hagyományos táblagépeknél, valamint árazása miatt is vélelmezhetően csak egy szűk piaci rést lesz képes kitölteni.

Három királyok 2012-ben azonban mégis három nagy szereplő csatájára bővülhet a vállalati célra vásárolt táblagépek piaca. Az új induló tulajdonképpen nem új, hiszen a Microsoft folyamatosan jelen volt és van a tabletek frontján, ám saját bevallásuk szerint is rosszul álltak hozzá a piachoz. A kifejezetten tabletes működésre kihegyezett Windows 8 színre lépésével azonban gyökeres fordulatot vehet a szoftveróriás szerepe. A hivatkozott IDC kutatás is megemlíti, hogy sok vállalatnál kifejezetten a Microsoft új operációs rendszerével készülő modellek megjelenése miatt várnak ki a céges beszerzéssel.

Mindeközben a Google is új arcát mutathatja majd jövőre, hiszen ha a pletykáknak hinni lehet, néhány hónapon belül saját márkás tablettel rukkolnak elő, azaz megszűnnek "csupán" oprendszer-szállítóként funkcionálni.

És ugye továbbra sem kell majd félteni az Apple-t, amely szintén 2012 első felében dobhatja piacra harmadik generációs táblagépét. A jellemzően otthoni felhasználóknál erős Apple-nek már idén is jelentős bázisokat sikerült kialakítania az iPad-del a vállalatok falain belül, amit jövőre valószínűleg csak még erőteljesebb nyomulással próbál majd tovább építeni.

Győztesek és vesztesek: 2011 táblagépei
A PlayBookot még a windowsos tabletek is lenyomták

Nyílnak a pénztárcák Hogy megéri a céges eladásokra koncentrálni, arról beszédes adatokkal szolgál az IDC felmérése. A megkérdezett cégek 48 százaléka már kipróbált idén valamilyen táblagépes megoldást, vagy elkezdett utánanézni annak, hogyan építheti be az eszközöket saját működésébe. Ezen cégek (főként nagy- és középvállalatok) jó része jelezte, hogy 2012 első vagy második negyedévében meg is kezdik a tabletek beépítését informatikai rendszerükbe.

Tesztjelleggel költözhető a víz alatti adatközpont

A tengeri talapzaton csücsülő szerverpark üzemeltetője több hónapos tesztperiódussal igyekszik meggyőzni a potenciális kuncsaftokat.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.