Nem hozott túl sok jót az Apple részvényeseinek a Mikulás, hiszen a papírok 6,5 százalékos, rekord szintű napi eséssel a mélybe rántották az árfolyamot. Mindeközben a finn rivális megkezdte a visszakapaszkodást.

Pénzpiaci elemzők is értetlenül állnak a New York-i tőzsdén tegnap lezajlott események előtt. Igaz, hogy az Apple papírjainak teljesítménye az elmúlt néhány hónapban nem éppen a szárnyalásról szólt, de a tegnapi, közel 6,5 százalékos meredek zuhanás konkrét okát senki nem 
érti. A szerdai nap ezzel az almás cég idei legrosszabbja lett, és a szeptember közepén még 705 dolláros áron forgó részvények beestek az 540-es szint alá.

 

Míg a Dow Jones emelkedett, az Apple a mélybe rántotta a tech papírokat
(forrás: Google Finance) 

 

A részvények ilyen drasztikus esése azért érthetetlen, mert semmilyen olyan komolyabb hír vagy bejelentés nem jelent meg még csak áttételesen sem az Apple-ről, amely alapot adhatott volna a pánikszerű eladási hullámra. Az persze igaz, hogy az őszi szezonban nem látszik meggyőzőnek a cég. Hiába állt elő októberben a kisebb kijelzős iPad változattal a vállalat, azt legtöbben a gyengeség jeleként értékelték, hiszen ez a lépés egyben elismerés a kategóriát felfuttató riválisok (leginkább a Samsung és az Amazon említhető) piaci stratégiájának. 

Redmond akcióban  Nyilván az sem tesz jót az Apple közép távú lehetőségeinek, hogy a Microsoft megjelent az érintőképernyős funkciókkal felvértezett Windows 8 operációs rendszerrel, amely táblagépek és hibrid eszközök egész sorát szolgálja ki a különböző gyártók új portfóliójában. Szintén a Microsoft oldaláról érkező nyomást jelent a Windows Phone 8 megjelenése, amelynek sikerétől az egykori piacvezető, a Nokia sorsa is függ.



A Nokia (piros) és az Apple (kék) részvényeinek negyedéves mozgása
(forrás: Google Finance) 

A finn vállalat egyébiránt pontosan ellentétes úton jár ezekben a hetekben, a tegnapi nap konkrétan pedig elképesztő, 12,8 százaléknyi emelkedést hozott a papíroknak. A rakétázás mögé itt hírt is lehet rakni, hiszen nyilvánosságra hozták, hogy a Nokia a China Mobile-lal kötött partnerségre építve erős offenzívába kezd a rettentő nagy számokat produkáló kínai telefonpiacon. A Windows Phone 8-on futó Lumia 920 így egy csapásra jelentős eladási potenciált könyvelhet el, ami nyilvánvalóan nem túl jó hír a Kínában eddig csak mérsékelt sikerrel tevékenykedő Apple számára. 


Volt honnan zuhanni ■ 
A Nokia fellángolása és kínai üzlete lehet tehát az egyik dolog, ami megindította az Apple-papírok lavináját, ám azért a tágabb képhez hozzátartozik, hogy még az utóbbi időszak gyengélkedésével együtt is a cupertinói cég részvényei 33 százalékkal többet érnek, mint január elején. Ugyanez a mutató a Nokia esetében 20 százalékos veszteségen áll. Ám ha a mostani trend folytatódik még egy-két hétig, az sem kizárt, hogy év végére a két rivális papírjának teljesítménye nem fog sokban különbözni egymástól.

Viszik az iPhone 5-öt, a tőzsde mégsem örül
Az Apple lett a világ valaha volt legdrágább cége

Diadalmenet lett a Facebook halálnapjából

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.