Május 9-én tisztújító közgyűlést tart az IVSZ. A szervezet szerepének felértékelődéséről árulkodik, hogy minden korábbinál többen pályáznak az elnöki székbe. Elképzeléseikről kérdeztük a jelölteket.
A 2010 tavaszától kezdődő elnöki ciklus aktív időszak volt az Informatikai, Távközközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) életében. A szervezet már a 2010-es választások után aktív szerepet kért – és részben kapott – a szakmapolitikai döntések alakításában. A szervezet bekapcsolódott a Digitális Megújulás Cselekvési Terv végső tartalmának kialakításában is. Erre az időszakra esik többek között a Minősített Informatikai Vállalkozás védjegy bevezetése, de a szervezet aktívan lobbizott azért is, hogy a felsőoktatásban a mérnökképzés prioritást élvezzen, a közbeszerzés hatékonyabb lebonyolítását segítő programokat szervezett, egyik szakmai műhelyében elkészült a cloud computing hazai terjedését is segítő egységes adatközponti fogalomtár, startup-támogató rendezvényt szervezett, mentorálási programot indított, és még sorolhatnánk. Nem utolsósorban a változó szerepkörre reagálva változott a szervezet neve, és nőtt a taglétszáma. Mégis többen úgy vélik, új irány kell.

Ezt jelzi, hogy az új elnöki ciklusra minden korábbinál többen jelentkeztek be a szervezet vezetésére. Az előző ciklus elnöke, Laufer Tamás mellett Budafoki Róbert, a T-Sytems vezérigazgatója, Hegedüs Gábor, a Kancellár.hu vezérigazgatója, Papp István, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója, valamint Papp Péter, a Kancellár.hu elnöke száll ringbe. A jelöltek közül az elmúlt ciklusban Papp Péter aktív szerepet is vállalt: 2011-től az informatikai tagozat alelnökként dolgozott a szervezetben.

Múlt, jelen, jövő Kíváncsiak voltunk, a jelöltek hogyan látják a szervezet – és egyáltalán: a magyar IKT-ipar – jövőjét. Ezért írásban négy kérdést tettünk fel nekik arról, hogyan ítélik meg az IVSZ elmúlt időszakát, illetve az elnöki szék elnyerésével milyen IVSZ-t építenének tovább. A jelöltek válaszait az ábécének megfelelően, de visszafelé szólaltatjuk meg. Az első válaszadó Papp Péter, a Kancellár.hu elnöke. A szakember nemcsak cégvezetőként ismert. Címzetes egyetemi docensként tanít a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, valamint egyik szervezője a TEDx Danubia rendezvénynek. 2011-ben választották meg az informatikai tagozatot képviselő alelnöknek.

  Hogyan ítéli meg a magyar IKT piac jelenlegi helyzetét, valamint ebben a hazai vállalkozások és a multinacionális vállalatok előtt álló kihívásokat, nehézségeket (az iparág súlya a nemzetgazdaság egészében, érdekérvényesítő képessége, növekedési kilátásai stb.)

Papp Péter: A magyar IKT piac iparági súlya egyáltalán nincs egyensúlyban az érdekérvényesítő képességével. Ma az IKT alul van reprezentálva a szakmapolitikában, pedig ennek a piacnak a legkecsegtetőbbek a növekedési kilátásai. Ez egy szexi iparág mindenhol a világon, akkor nálunk miért csak néhány vállalat tudja ezt megvalósítani? Az IKT-piaci minden szereplőjének nagy kihívás a megfelelő munkaerő megtalálása és megtartása: immár nemcsak egymástól halásszák el a jó munkaerőt a cégek, hanem a külföldi piacok is "rárepültek" a magyar IT szakembergárdára.

  Milyen szerepet kell betölteni az IVSZ-nek rövid- és középtávon a hazai IKT-iparágon belül?

– Az IVSZ csapatmunka kell legyen, és nem one-man-show. Az IVSZ-nek meghatározó véleményformálónak kell lennie mind a szakmapolitika, mind a társadalom, mind tagvállalataink szemében. Ma ez nem így van. Az én célom egy olyan IVSZ megformálása, amely meghatározza a szakmai minimumot a hazai IKT projektek kapcsán. Szerintem az IVSZ-nek nem politizálnia kell, hanem diplomáciai szerepet kell betöltenie.

  A gazdaságpolitikai irányításnak milyen feladatai vannak/lennének az IKT iparág tekintetében, és ebben milyen szerepet kell betöltenie az IVSZ-nek?

– Úgy vélem, a gazdaságpolitika határozza meg a megoldandó feladatot és az IKT piac (vagyis az IVSZ) határozza meg a mikéntjét a megoldásnak. Tehát a politikának kell megmondania, hogy mit kell csinálni, de azt az IVSZ-nek kell megmondania, hogyan kell csinálni.

  Hogyan ítéli meg az IVSZ előző elnöki ciklus alatti tevékenységét? Melyek a szervezet által elért legfontosabb eredmények, és milyen adósságai vannak szakmapolitikai téren, amint mindenképpen pótolnia kellene?

– Az IVSZ az elmúlt három évben továbbvitte azokat a pozitív értékeket, amelyet elődeink ránk hagytak, de nem tett hozzá jelentőset. Társadalmi és politikai súlya csökkent. Több jelentős IKT projekt során nem fejtette ki a szakmai véleményét, még akkor sem, amikor a tagok többsége jelezte ezt. Az IVSZ-nek ismét a tagvállalatai érdekeit kell szolgálnia. Mindegyikét.

A sorozatban megjelent további cikkeink: 
Elnökjelöltek az IVSZ jövőjéről: Budafoki Róbert
Elnökjelöltek az IVSZ jövőjéről: Hegedüs Gábor 
Elnökjelöltek az IVSZ jövőjéről: Laufer Tamás 
Elnökjelöltek az IVSZ jövőjéről: Papp István 

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.