Éves összevetésben az EBITDA és a nettó eredmény kétszámjegyű csökkenésével zárta az idei első negyedévét a Magyar Telekom, pedig bevételei a vártnál jobban alakultak.
A Magyar Telekom ma tette közzé az idei első negyedévre vonatkozó konszolidált pénzügyi eredményeit. Ebből egyebek mellett kiderül, hogy a bevételek 146,6 milliárd forintról 156,6 milliárd forintra nőttek, ami éves összevetésben 6,8 százalékos javulás.

Ügyféldömping az energiaszolgáltatásban Ez főként az energiaszolgáltatásból származó bevételek nagymértékű növekedésének, a készülékértékesítés felfutásának és az informatikai bevételek emelkedésének tulajdonítható. Ezek ellensúlyozni tudták a hangpiaci forgalom visszaesését mind itthon, mind a macedón leányvállalatnál.

A fejleményeket kommentálva Szabó János, a Magyar Telekom gazdasági vezérigazgató-helyettese, elmondta, hogy az energiaszolgáltatásból származó forgalom növekedése az ügyfélszám bővülésnek köszönhető, mert egyébként ez a szegmens a rezsicsökkentési intézkedések miatt veszteségessé vált.

Megjegyezte, a Magyar Telekom ez ügyben nemrégiben megbeszélést kezdeményezett a kormánnyal, hogy az univerzális szolgáltatókhoz hasonlóan az egyetemes szolgáltatási szegmensében a távközlési cég is kedvezményes áron juthasson az általa a kis fogyasztású lakossági ügyfeleknek továbbított áramért, illetve gázért. Összességében azonban a veszteségesség ellenére nem tervezi a cég, hogy kivonul ebből az üzletágból, amelytől az idén mintegy 40 milliárd forintnyi bevételt remél.

Egyre többen okosodunk
Ami a készülékértékesítést illeti, a gazdasági vezérigazgató-helyettes kiemelte: az első negyedévben eladott telefonoknak már a 80-90 százaléka volt okostelefon, és erőteljesen beindult a táblagépek eladása is. Ezeket támogatott áron adja el a cég, nem így az okostelevíziókat, amelyek értékesítését ugyancsak elkezdte az utóbbi hónapokban. Ez utóbbiakat részletre némi haszonnal tudja eladni.

Azz idei negyedév mind EBITDA-ban (kamat, adó és amortizáció előtti eredmény), mind a nettó eredményben kétszámjegyű csökkenést hozott. Az EBITDA 24,3 százalékkal csökkent, így 39 milliárd forint lett, a nettó eredmény pedig 13 milliárdról 1,7 milliárdra esett vissza. A csökkenés fő okaként a közműadóval kapcsolatban az első negyedévre elkönyvelt 7,3 milliárd forintnyi teljes összeget jelölték meg. Az EBITDA-nál még szerepet játszott az is, hogy nőtt az alacsonyabb jövedelmezőségű energia-kiskereskedelmi, készülékértékesítési, rendszerintegrációs és IT-bevételek hozzájárulása, miközben a magas jövedelmezőségű hangszolgáltatási bevételek tovább csökkentek.

Az év első három hónapjában beruházásokra az egy évvel korábbinál 3,8 milliárd forinttal több, 16,7 milliárd forint jutott, aminek egy részét az integrált ügyfélszolgálati és számlázási rendszer fejlesztésére fordították.

Éves korrekciók
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az első negyedéves mutatók alapján az idei év egészére a korábban előrejelzett néhány százalékos csökkenés helyett szinten tartható bevételeket prognosztizál a menedzsment, az EBITDA-ban 4-7 százalékos csökkenést várnak. Beruházásra mintegy 5 százalékkal kevesebb jut, mint tavaly.

Számlázási és CRM-rendszerét is integrálja a Magyar Telekom
Magyar Telekom: a bevételi célkitűzésünket túlteljesítettük

Önsegítő csoportja már van, de más segítsége még nincs az MI-pszichózisban szenvedőknek

Egyre nyilvánvalóbb, hogy a mesterséges intelligenciával hajtott, emberszerű viselkedésre tanított chatbotok milyen mentális problémákat okozhatnak a felhasználóiknak, akik legfeljebb egymásra számíthatnak, ha komolyra fordul a dolog.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.