Már az androidos okostelefonok és tabletek sincsenek biztonságban a hagyományos, weboldalakon terjedő károkozóktól. Bár a terjesztési mechanizmus még kissé döcögős, a gyanútlan felhasználók könnyen áldozatul eshetnek.
Egyelőre viszonylag kevés azon kártevők száma, amelyek az Android operációs rendszert futtató mobil eszközökre céloznak. Ez többek között azért lehet így, mert a legtöbben még mindig az egyszerű és egyértelmű módszerrel, a Google Play szolgáltatáson (az egykori Android Marketen) keresztül szerzik be az alkalmazásokat készülékeikre, a Google pedig igyekszik gyorsan és hatékonyan kiszűrni a gyanús, megtévesztő appokat piacteréről. Most azonban úgy tűnik, új frontot választottak a webes rosszakarók, és a számítógépek irányából támadnak.



Fertőző kábelek A Lookout Mobile Security jelentése szerint megjelentek az első olyan weboldalak, amelyek a PC-hez csatolt androidos eszközöket közvetett módon támadják. A módszer azt használja ki, hogy az Androidra más mobil rendszerekkel ellentétben külső forrásokból is telepíthetünk alkalmazásokat egyetlen biztonsági beállítás kiiktatásával, és sokan ki is használják ezt a lehetőséget. Ez persze sok esetben előnyös lehet, hiszen alkalmazásfejlesztők akár saját weboldalukról is elérhetővé tehetik appjaikat, amelyet a felhasználók a géphez kapcsolt USB kábelen keresztül másolnak a mobil eszközre, és manuálisan telepítik.

Az egyelőre NotCompatible névre hallgató kártevő egyes weboldalakba ágyazódik be egyfajta láthatatlan belső keretként, ahová csendben "behúzza" a vírus terjesztésére szolgáló külső oldalakat. Amikor a rosszindulatú program azt érzékeli, hogy a számítógéphez androidos eszköz is csatlakozik, automatikusan felmásolja magát, majd "engedélyt kér" a telepítésre. Ugyan ez önmagában gyanús lehet, a felhasználók egy része valóban elhiszi, hogy valamilyen biztonsági frissítés illetve csatlakozáshoz szükséges segédprogram jelez, ez ugyanis a két leggyakoribb üzenet, amellyel a vírus megpróbálkozik. A telefonokra és tabletekre települve a kártevő alapesetben csendben marad, viszont olyan hátsó ajtót nyit, amely segítségével mások a mobil eszköz internetkapcsolatát használhatják ki egyfajta átjáróként.

Még nincs baj, de lehet A Lookout szerint egyelőre nem történt konkrét visszaélés a gyakorlatban, tehát csupán a kártevő jelenlétét észlelték, de nem kaptak hírt arról, hogy valaki konkrétan ki is használta volna az így létrehozott biztonsági rést. A cég azonban arra figyelmeztet mindenkit, hogy figyeljenek oda a megbízhatatlan forrásokból származó, telepítési engedélyt kérő alkalmazásokra, és csak olyasmit installáljanak a mobilokra, amit valóban ők töltöttek le. A vállalati rendszergazdákat, biztonsági szakértőket pedig a céges mobil eszközök felügyeletének frissítésére buzdítják, hiszen elvben a mostani módszerrel illetéktelenek hozzáférhetnek olyan bizalmas adatokhoz is, amelyek a tudtán kívül fertőzött eszköz által elért hálózatokon találhatóak.

Tipp: gyerekbiztos böngésző Androidra
Tudnivalók a céges tabletinvázió előtt
Tíz ok, amiért az Android jobb, mint az iPhone

CIO Hungary: így változik meg az ember és a technológia viszonya

Beszámolónk utolsó része a tizenötödik CIO Hungary konferenciáról, ahol a technológiai témákon túl számtalan megközelítésből vizsgáltuk az emberi tényező szerepét is.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.