Sokan sóhajtoznak azon, hogy bármilyen fejlett is a technika, a fantasztikus filmekben látott fejlesztéseket már nem a mi életünkben valósítják meg. Többek között nekik, de nem csak nekik lehet érdekes ez a valós három dimenziós képet közvetítő videokonferencia rendszer.

A Dél-Kaliforniai Egyetem Kreatív Technológiai Intézete fejlesztette ki, és először a felsőoktatási intézmény által szervezett TED konferencia és kiállítás keretében mutatták be a napokban. Ugyan egyelőre sokak számára csupán egyfajta látványos játékszernek tűnhet a megoldás, a szakértők szerint mégis fontos hatása lehet: emberibbé teheti az elgépiesedett telekonferenciákat.

Valódi térhatás | A 3D napjaink egyik sláger-jelszava. Láthatjuk a technológia előretörését sikerfilmekben, számítógépes játékokban, vagy akár a televízióban is. Azonban az eddig alkalmazott megoldások mégiscsak egyfajta csalás eredményei, hiszen a végeredmény sosem egy valóban, térben elhelyezkedő, mindhárom kiterjedéssel rendelkező kép volt. A leggyakoribb eddigi 3D-s techológia még mindig a sík vetítőfelületen alapul, és az arra vetített képet manipuláljuk például speciális szemüveg segítségével úgy, hogy szemünk számára térbeli érzést keltsen.

A tévében a CNN mutatott be egy érdekes kísérletet 2008-ban, amikor az amerikai elnökválasztást egy három dimenzióban "bekamerázott" bemondónő közvetítette - ám a végeredmény még itt is csupán a sík képernyőn jelent meg. Sokféle kísérlet folyik a valódi térhatás megvalósítására, ám a kaliforniai példa ígéretesnek tűnik.

Tükrök által (egyre kevésbé) homályosan | A TED eseményen működés közben is bemutatott technológia lényege az, hogy a néző már nem csupán a szem valamilyen "átverése" folytán érzékeli 3D-szerűnek az élményt, hanem valóban körüljárható, igazi három dimenziós képet látunk a távoli beszélgetőpartnerről. A megoldás alapja, hogy nagysebességű videót vetítenek sebesen mozgó tükrökre, amelyek így a néző elé már egy minden oldalról leképezett 3D-s objektumot tudnak kivetíteni.
 


De miért fontos ez az üzleti életben? A válasz egyszerű: az állítólag a várhatónál jóval költséghatékonyabb módszerrel olyasmit hozhatunk a telekonferenciák világába, aminek hiánya miatt máig sokan idegenkednek a virtuális megbeszélésektől - az "emberi tényezőt". A kivetített beszélgetőpartner valódi szemkontaktusra képes a fizikailag jelen lévőkkel, amelynek hatását lehet, hogy sokan, akik még nem próbáltak több partnert videókonferencián keresztül "meggyőzni", nem is fogják fel elsőre. A szemkontaktus és a valós térbeli gesztusok az üzleti életet pszichológiai oldalról vizsgáló szakemberek szerint nagy százalékban felelősek egy megbeszélés sikeréért.

Hosszú még az út | Természetesen a bemutatott megoldás még csupán prototípus, a fejlesztők valószínűleg a szokásos tiszteletkörökre várnak: befektetőkre a projekt apróbb hibáinak finomításához, valamint egy gyártóra a valódi, eladható termék előállításához. Ez a folyamat azonban még hosszú ideig, akár évekig is eltarthat.

Persze a fejlett videókonferencia-rendszerek, ha nem is három dimenzióban, de már ma is rendelkezésre állnak, a költséghatékony, egyszemélyes verzióktól a csoportos, minden igényt kielégítő változatokig. A gyártók száma is egyre növekszik - a Cisco, a Tandberg, a Sony vagy a Polycom által bejáratott megoldások mellé folyamatosan zárkózik fel a másodvonal, és jó ideje világszínvonalú magyar képviselője is van a piacnak a StreamNet személyében, és bérelhető szolgáltatásként is egyre többen kínálnak telekonferencia-termeket.
 

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.