Személyes tapasztalat, hogy még az okostelefonok világában jártas felhasználók közül is sokan webes felületen, mobil böngészőben pötyögik be az őket érdeklő Wikipedia szócikkeket. Pedig több app is könnyebben és mobilra szabottabban teszi lehetővé a tudásszerzést - köztük a Wikipedia sajátja is.
A szabadon szerkeszthető webes enciklopédiát lehet szeretni (mivel ingyenes, bárki által elérhető és könnyen kereshető), és lehet húzódozni tőle (mert megeshet, hogy nem megbízható a forrás, vagy épp elavult a szócikk). Az viszont tény, hogy a 2001-ben indult kezdeményezés 10,6 millió szócikkét mára 250 nyelven olvassák. Másodpercenként 2500-an kattintanak valamilyen Wikipedia oldalra, és a több mint 400 ezer szerkesztő átlagosan 3 oldalt aktualizál másodpercenként. Egyértelmű tehát, hogy mobilról is sokan nézegetik, nekik gyűjtöttük össze a legnépszerűbb böngésző-appokat.

Hazai pálya A Wikipedia saját alkalmazása sokáig hiányzott az okostelefonos alkalmazásboltokból. Az Android alá írt változat csak az idei év elején jelent meg, pedig iPhone-ra már két éve elérhető. Mostanra viszont összehangolódott a két fő platform alatt futó változat, amelyek már jóval egyszerűbb Wiki-olvasást tesznek lehetővé, mintha böngészőben próbálkoznánk.



A fő ablakot a cikkek olvasására szánt felület tölti ki, felül a böngészőkhöz hasonlóan egy keresősáv látható, amelyben a kívánt szócikk után kutakodhatunk. Az alsó sávban egy pillanat alatt válthatunk az adott cikkhez tartozó összes nyelv között, de egy külön felugró ablakot is megnyithatunk, melyben megadhatjuk, mit kezdjünk az épp nézett cikkel. Ezt elmenthetjük a készülékünkre, de könyvjelzőként is eltárolhatjuk arra az esetre, ha később szeretnénk elolvasni. Ismerőseinkkel közvetlenül az app felületéről megoszthatjuk Facebookon és Twitteren keresztül is. Kiváló funkció, hogy amennyiben a telefonon bekapcsoltuk a helyfüggő szolgáltatások lehetőségét, térképen is megnézhetjük a hozzánk, vagy az aktuálisan olvasott témakörhöz földrajzilag közel álló szócikkeket is.

Szebbet, jobbat, mást Főleg iPhone-felhasználók panaszkodnak a Wikipedia saját appjának sebessége és felhasználói felülete miatt. Nem csoda, hogy több alternatív Wiki-megjelenítő appot is találunk az alkalmazásboltokban. Az iPhone alá írt Wikibot például egy gyönyörű, Retina Display-re szabott grafikával felturbózott felület mellett sokféle extra beállításra ad lehetőséget: változtathatunk különféle elrendezések, betűtípusok és -nagyságok között, így például iPadre is könnyen átszabhatjuk. A böngészőkből ismert füles megoldással egyszerre több szócikket is nyitva tarthatunk, és az iCloudon keresztül más eszközeinkkel is megoszthatjuk az érdekes tartalmakat. Különálló képgalériájában könnyen kezelhető felületen nézhetjük át a cikkekhez tartozó képeket és illusztrációkat, a tartalmakra pedig kulcsszavak alapján is rákereshetünk.



Az Android alatt futó Wapedia ugyan a Retina kijelzők híján nem embertelen képfelbontással hódít, ám kiterjeszti a mobilról elérhető enciklopédiák számát, és a "nagy" Wikipedia mellett rengeteg további wikit és cikkgyűjteményt elérhetünk vele egy helyről. A nagyobb gyűjteményeken (Wikiquote, Uncyclopedia, Wikitravel stb.) kívül akár mi magunk is megadhatunk wiki-adatforrásokat, amelyeket a későbbiekben a Wapedia aktívan integrál kereséskor.

Kapcsolódó tippek
Mit tegyek, ha elfogy a telefonom tárhelye?
Mappák a zsebben: munkában az okostelefon
Tudnivalók a céges tabletinvázió előtt

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.