Steve Jobs a már megszokott farmerben és garbóban jelentette be a sokak által várt és hiánypótlónak tartott operációs rendszert. Multitasking, felturbózott e-mail, programmappák, reklámok: mire számíthatunk pontosan?
"Nem mi voltunk az elsők ebben a buliban, de mi leszünk a legjobbak" - summázta tömören a multitasking, avagy a többszálú alkalmazás-futtatás lehetőségével felvértezett iPhone OS 4.0 bejelentését az Apple vezetője. A fennhéjázás mögött ott rejtőzött az elmúlt évek tapasztalata: az Apple mostanában megtehette, hogy mindenféle elvárás és kritika ellenére saját feje után megy a fejlesztések terén, azt és akkor vezet be, amit és amikor akar - az istenadta nép pedig vásárol.

Az Apple most gyorsabb fokozatra kapcsolt, hiszen gyakorlatilag nem hagyta leülepedni az iPad bejelentése, majd piacra kerülése által korbácsolt hullámokat, és máris előállt az új iPhone operációs rendszerrel. Ugyan a végleges változat csak nyáron érkezik, de a fejlesztői demó már elérhető, Jobs pedig demonstrálta is a rendszer újdonságait. Ezeket - vagy hasonlókat - pedig nagyon sokan várták. Nézzük, mit kapunk pontosan.

Felszabadult e-mailek | Az eddigi iPhone-os ellenérvek egyike az volt, hogy hiába kiáltották ki a mobil levelezés új csillagának, egyetlen e-mail fiókot tudott csupán kezelni, és ezt is eléggé alapszinten. Mostantól a több fiókkal rendelkező "power userek", vagy akár a telefont vállalati célokra használók is örülhetnek, hiszen egy olyan központi fiók kerül az új rendszerbe, amelybe több külső e-mail fiókot irányíthatunk át. A leveleket ráadásul a Gmail-ben megismert módon témakörönkénti "beszélgetések" formájában is rendezhetjük, és végre a csatolt fájlok sem csak felesleges díszek, hiszen megnyithatjuk őket - legalábbis azokat, amelyekhez társítani tudunk valamit az iPhone alkalmazásai közül.

Kvázitasking | Az iPhone-ellenzők egyik leghangosabb érve a multitasking, tehát a többszálú alkalmazásfuttatás hiánya volt, ám azt egyelőre nehéz megmondani, ők is elégedettek lesznek-e az új megoldással. Az iPhone OS új változata ugyanis nem a számítógépeken megismert módon lesz multitasking-képes, tehát ha egy új programot nyitunk meg, az előző nem fut tovább a háttérben teljes egészében. Erre Steve Jobs szerint azért nem lesz lehetőség, mert ezzel a telefon két legfontosabb ismérvét, a rendszer gyorsaságát és az akkumulátor élettartamát faragnák vissza. A háttérben futó alkalmazások ugyanis jóval erősebben terhelik a hardver elemeit, amelyek így "többet is esznek", emellett pedig az előtérben futó alkalmazásoktól vonnak el rendszer-erőforrásokat.

Az új megoldás tehát egyfajta hibrid lesz, melynek során egyes alkalmazások a háttérbe küldhetők, ám ilyenkor a teljes alkalmazás nem fut majd, csupán az a része, amelyre "kívülről" is szükségünk lehet: egy zenelejátszó esetében például szól majd a zene, ha átváltunk egy e-mail megnézésére, ám a zenelejátszó bármilyen módosításához újra oda kell váltanunk rá, a programnak ugyanis a nagy része az e-mailezés közben "alszik". A programok teljes, pillanatnyi állapota hibernálódik, és amikor visszatérünk hozzájuk, pontosan onnan és úgy indulnak tovább, mint ahogy hagytuk őket.

Ezzel az iPhone-okra is megérkezik a PC-n megszokott dupla klikk: az alkalmazások közötti lapozáshoz a készülék egyetlen hardveres gombját kell duplán lenyomni, majd megjelenik a háttérben futó (illetve nem futó - nehéz ezt egyszerűen megfogalmazni) alkalmazások listája, amelyek közül már az érintőképernyőn választhatjuk ki, melyik kerüljön előtérbe.

Reklámokkal tűzdelve | Az új operációs rendszer több szempontból is megnyílt - ezek egy részének örülni fog az egyszeri felhasználó, de lesz, aminek kevésbé. Az mindenképpen pozitív, hogy a mappákba rendezhető alkalmazások miatt az eddig telefononként 180-ra korlátozott programok száma akár tízszeresére is nőhet. Mostantól nagyjából csak a háttértár mérete szabhat határt annak, mi mindent töltögetünk le az AppStore-ból az üzleti alkalmazásoktól a lehető legidiótább játékokig. Üröm az örömben, hogy mostantól bármelyik alkalmazásból ránk mosolyoghat egy szép, kövér reklám - az iPhone OS 4.0 ugyanis jelentősen megkönnyíti a hirdetőknek saját tartalmaik beépítését a programokba.

Az iAd rendszer a hirdetők és az Apple szempontjából egyébként rendkívül frappáns, mind programozási, mind elszámolási metódusát tekintve. A fejlesztőeszköz segítségével Jobs szerint egy délutánt sem tesz ki, hogy beépítsük a reklámot valamelyik alkalmazásba, az elszámolás pedig szintén gyermekien egyszerű: az értékesítést az Apple nem engedi ki a kezéből, így az egyetlen helyre befolyó összegeket kezelni sem lesz nehéz - a reklámok beépítőinek a teljes összeg 60 százalékát utalják tovább. "Nem ezen akarunk gyorsan meggazdagodni, ez egy olyan eszköz, amellyel a fejlesztők végre könnyebben kereshetnek pénzt a munkájukból" - kommentálta Steve Jobs az új megoldást.

Nyugdíjba küldik a régi iPhone-okat | Már a fejlesztői demóban is átállítható az iPhone OS 4.0. nyelve, és egyes források szerint magyarul is tud, ez mindenképp jó hír a hazai felhasználók számára. Persze a fentiek mellett még mindig bőven maradt kielégítetlen kívánság a kétkedő felhasználók listáján, és az sem fog mindenkinek tetszeni, hogy - bár ez hardveresen egyáltalán nem indokolt - az új operációs rendszer mégsem lesz teljesen elérhető mindenki által: az iPhone 3G vagy egyes régebbi iPod modellek felhasználói például nem tudnak majd multitaskolni az új rendszer feltelepítése után sem. Sokak szerint ez egy nem túl kedves üzenet az Apple-től: túl régen vásároltál tőlünk hardvert, itt az ideje, hogy újra a zsebedbe nyúlj...

Az egészségügyet is kinézték maguknak a zsarolóprogramok terjesztői

A Sophos éves jelentése szerint az ágazat különféle okokból ideális célpontot jelent a hekkereknek, akik egyre több támadást intéznek az ott működő intézmények ellen.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.