Hiába jöttek ki sorra kiváló pénzügyi jelentésekkel a legmeghatározóbb IT cégek, az elmúlt napokban nagyobbat zuhantak, mint más ágazatok rosszabb mutatókkal rendelkező cégei.
Sokszor leírtuk már a Bitport hasábjain, hogy a nagy, diverzifikált portfólióval rendelkező informatikai cégek eredményei, rövid távú kilátásai jó indikátorként szolgálhatnak a világgazdaság pillanatnyi helyzetével kapcsolatban. Ha bővülnek a cégek, az akár hardverek, akár szoftverek vagy éppen IT szolgáltatások formájában azonnal érezhető lesz az informatikai piac bevételein.

Megnyíltak a pénzcsapok A számítástechnikában érdekelt vállalatokat az utóbbi időben az is segítette, hogy a 2008-ban kialakult krízis miatt a költségcsökkentésre kényszerült cégek ameddig lehetett, halasztották az IT beruházásokat. Ez azonban csak egy ideig volt tartható, és tavaly már egyértelműen megmutatkoztak annak a jelei, hogy elkezdték a régi gépparkot lecserélni, a szoftvereket frissíteni. Az alábbi ábrán ez a folyamat szépen kivehető: míg a gazdaság minden szegmensét magában foglaló Dow Jones tőzsdeindex hasonló pályát járt be, mint a technológiai papírokat tömörítő NASDAQ, utóbbi mégis valamivel jobban teljesített az elmúlt két év során.



A Dow Jones (piros) és a NASDAQ (kék) kétéves teljesítménye...

Magasabbról viszont nagyobbat lehet esni. Az amerikai adósságállomány problémája miatt múlt héten kirobbant tőzsdei lejtmenet az egyébként igen jó állapotúnak mutatkozó IT iparágat sem kímélte, sőt összességében jobban megviselte, mint a gazdaság egészét.



...és az elmúlt néhány nap bukása. Ki süllyed mélyebbre? (Yahoo Finance)

Pszichológiai csapás A jelenség pusztán közgazdasági nézőpontból nehezen magyarázható, hiszen az utóbbi időben egyre-másra láttak napvilágot a szektor meghatározó vállalatainak jobbnál jobb pénzügyi jelentései. Ezek más szektorok átlagos eredményeivel összehasonlítva sokkal kedvezőbb üzleti kilátásokkal kecsegtettek.

Hiába jelentett rekordbevételt a Google, dinamikus növekedést az IBM, elképesztő számokat az Apple, történelmi csúcsot az Intel és a Microsoft, az elmúlt napokban ugyanúgy vesztettek értékükből, mint bármelyik, nehezebb helyzetben lévő cég. Még az elmúlt két évben az IT piacot fényévekkel leköröző Apple is durva mínuszba fordult. Igaz, a cupertinói cégnél presztízsnövelőnek jól jött a hír, miszerint piaci kapitalizáció tekintetében az USA legértékesebb tőzsdei cége lett (az Exxon olajipari vállalat ugyanis többet bukott).



Eredményektől függetlenül mindenki megindult lefelé

(Apple - kék; Microsoft - piros; Google - zöld; Cisco - sárga)

Utolsókból lesznek... A piacok szerda-csütörtök környékén kezdtek megnyugodni, így az elfogadható, több szempontból a várakozásokat meghaladó negyedéves eredményről amerikai idő szerint szerda délután beszámoló Cisco árfolyamára már nem hatott mindent elsöprő erővel a negatív hangulat. A cég papírjai a zárás utáni kereskedésben 12 százalékkal drágultak.

A Cisco esete látszólag visszahozza a racionalitást a tőzsdei árfolyamok mozgásába, ám az előbb említett megnyugvás mellett a hirtelen erősödést az idei év piaci átlagot lényegesen alulmúló teljesítménye is táplálta. A sok problémával küzdő óriáscég papírjai ugyanis idén már több mint 30 százalékot vesztettek értékükből, azaz volt honnan visszakapaszkodni.

Agyaglábakon áll a közösségi vásárlás óriása
Óvatos optimizmus az átalakuló Ciscónál

Önbeteljesítés Hogy a most zajló negyedévek milyen számokkal kecsegtetnek az informatikai szektorban, azt egyelőre senki nem tudja megmondani. Attól viszont már mindenki elkezdett tartani, hogy az elmúlt napok leginkább pszichológiai alapú tőzsdei zuhanása önbeteljesítővé válhat. Azaz a rossz hangulat miatt valóban túlzott óvatosságba váltanak a cégek, és ez utóbbi már közgazdaságilag is megalapozott visszaesésbe taszíthatja a megrendelésektől eleső IT szektort.

A legközelebbi jelentési hullám októberben esedékes. Akkor kiderül, múló rosszullét volt-e a tőzsdék augusztusi összeomlása. Ha jók lesznek a számok, akkor ismét az informatika mutathatja meg a felfelé vezető utat a világgazdaság szereplőinek.
(Yahoo Finance)

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.