Miközben a táblagépek erőszakosan harapdálják az e-könyv-olvasók éppen csak serdülőkorban lévő piacát, a Forrester közép távú elemzése szerint 2017-ben kontinensünk lesz az e-könyvek fellegvára.
Alig kezdődött el az e-olvasók felfutása az ebből a szempontból (is) az egyik legérettebb piacnak tekinthető Egyesült Államokban, máris falnak szaladt a növekedés, ha élhetünk ezzel a méretes képzavarral. Miközben 2009 és 2011 között évente átlagosan megkétszereződött a termékkör forgalma, addig tavaly az előzetes számok alapján enyhe visszaesést látni - derül ki a Forrester elemzőcég 2017-ig előretekintő tanulmányából. A teljes fékezés legfőbb oka egyértelműen a táblagépek rendkívül gyors elterjedésében keresendő.

Célgép a kukában ■ Hiába érvelnek a "keményvonalas" könyvfalók a tabletek ellen azzal, hogy az e-olvasók képernyőjével ellentétben a táblagépek kijelzőjét nem fehér alapon apró fekete betűk olvasására találták ki, ettől még a felhasználók többsége nem lát értelmet két külön eszköz megvásárlásában. És ha már dönteni kell, akkor általában a tablet lesz a befutó.

Miközben a dedikált elektronikus olvasóeszközök a fenti problémával küzdenek, az e-könyvek egyre komolyabb tekintélyt (és piacot) vívnak ki maguknak. Tavaly nyáron először fordult elő az USA-ban, hogy egy negyedév alatt több bevétel származott elektronikus könyvekből, mint a keményfedeles kiadásokból. Ez várható is volt azok után, hogy az átlagtól eltérő eladási struktúrával rendelkező Amazon online áruházában már 2010-ben115 Kindle könyv jutott 100 puhakötésű könyvre. Egy friss hír szerint pedig Texasban még idén megnyitja kapuit egy könyvtár, amelyben kizárólag e-könyveket lehet majd olvasni és kölcsönözni.

Az e-könyvek elterjedését egyébként ugyanazok a vélt és valós félelmek, problémák hátráltatják világszerte, mint azt korábban a mozifilmek és zenei albumok esetében már megtapasztalhattuk. A kiadók féltik a tradicionális piacukat az új jövevénytől, ami egyébként csak részben indokolt, hiszen e-könyvért sok olyan vásárló is kiad(na) pénzt, aki hagyományos papír alapú kötetet egyáltalán nem vesz. Természetesen nem tesz jót az iparnak az illegális terjesztés sem. Oroszországban például az e-könyvek területén is 90 százalék felettire becsülik a jogsértő forgalmat.

Európa nyerésben?  A Forrester fentebb említett előrejelzése szerint 2017-ben az USA-tól átveszi a stafétát Európa, amely akkorra prognosztizált 19 milliárd dolláros forgalmával az e-könyvek első számú piacává növi ki magát. Ez azért is érdekes, mert ugyan az Európai Unió már ajánlás formájában régóta a papír és az elektronikus alapú könyvek közötti áfakülönbség eltűntetése mellett érvel, ez a tagállamok joggyakorlatában nehezen érhető tetten. Különösen nagy a különbség hazánkban, ahol a hagyományos könyvek 5 százalékos áfájához képest a legnagyobb 22 százalékos "felár" terheli az elektronikus változatot.

Az árképzés mellett további probléma, hogy miközben az e-könyvek megjelenítésére alkalmas eszközök piaca megnőtt, a fogyasztói igényeket kiszolgáló, legálisan elérhető tartalmakat kínáló "tartalomboltok" nagy késésben vannak. Különösen igaz ez Magyarországra, ahol egyelőre rendkívül szerény a magyar nyelven elérhető kötetek listája, ám ennek ellenére tavaly nálunk még lendületesen nőtt az eladott e-olvasók száma.

Vége az e-olvasók piacának – vagy mégsem
Megkezdte a hatalomátvételt az e-könyv
Könyvhét: nem vagyunk az e-könyv országa
 

Ha lassan is, de Európában is beindulnak a robotaxik

Az Uber a héten jelentette be, hogy megnyitja az előjelentkezéseket az első londoni autonóm fuvarokra. Ezzel duplázódhat az európai robotaxis szolgáltatások száma, hiszen a szomszédunkban pár hete már futnak a Verne autói.
 
Hirdetés

Szintet lép a Synology: Érkezik a PAS7700 csúcskategóriás vállalati flash tároló

Ahogy a vállalati IT-környezetek az AI-alapú folyamatok, a virtualizáció, a nagy teljesítményű adatbázisok és a folyamatosan elérhető digitális szolgáltatások nyomása alatt fejlődnek, a szervezetek egyre inkább olyan tárolóinfrastruktúrát igényelnek, amely kompromisszumok nélküli teljesítményt, rugalmasságot és skálázhatóságot biztosít.

Önmagukban a sikeres pilotprojektek nem kövezik ki a hosszútávon is jól működő AIaaS- és RPAaaS-használat útját. A szemléletváltáson kívül akad még pár dolog, amit figyelembe kell venni.
Egy kormányrendelet alapjaiban formálják át 2026-tól az állami intézmények és vállalatok szoftvergazdálkodási gyakorlatát.

Projektek O-gyűrűje. Mit tanulhat egy projektvezető a Challenger tragédiájából?

A Corvinus Egyetem és a Complexity Science Hub kutatói megmérték: a Python kódok közel harmadát ma már mesterséges intelligencia írja, és ebből a szenior fejlesztők profitálnak.

Rengeteg ország áll át helyi MI-platformra

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2026 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.