Mindeddig becslések sem voltak az irodai szoftverszolgáltatások hazai felhasználóinak számáról, abban azonban mindenki egyetért, hogy elenyésző az Office-hoz képest. A Microsoft csütörtöki bejelentésével, miszerint az Office 365 oktatási célokra szánt verzióját akár 2 millióan használhatják itthon, jókora követ dobott az állóvízbe.
Teljes mértékben felforgathatja a hazai szoftverszolgáltatási piacot az a csütörtöki bejelentés, amely szerint digitális oktatási alapcsomagot ajánlott fel ingyenesen a Microsoft "52 milliárd forint értékben" magyar oktatási intézményeknek.

Az ingyenes Office 365 csomagot mintegy kétmillió általános és középiskolás diák, egyetemi hallgató használhatja akár a mai naptól. Az alapcsomag tartalmazza többek között az intézményi és diáklevelezés, az intranet, az előadássugárzás és videokonferencia lehetőségét is, amelyeket böngészőből használhatnak a diákok és az oktatók.

Bár az utóbbi években szinte minden a cloud szolgáltatásokról szól, egyelőre az irodai szoftverek piacán mindebből nem sok látszott, a Microsoft Office uralmát sem nemzetközi szinten, sem itthon nem tudták megtörni az online szolgáltatások (Software-as-a-Service - SaaS); sem a Microsoft online szoftverszolgáltatása, az Office 365, sem az egyre izmosabb funkciókkal ellátott, már a Drive-val integrált Google Apps (magyarul Google Alkalmazások). 

Kirobbanthatatlan Microsoft  Ennek oka az IDC szerint a sok meglévő Office 2003 és Office 2007 licenc, amelyet a legtöbb vállalat máig megfelelőnek tart az általános használatra. Új irodai szoftverre (akár felhős, akár gépre telepített változatra) leginkább csak új cégek költenek, vagy azok, amelyeknek már annyira régi verzió fut a gépein, hogy a működésük hatékonyságát is veszélyezteti. Az oktatási szférában a Tisztaszoftver program révén mindeddig szintén be volt betonozva a redmondi óriás, annak lefújása után a mai napig bizonytalan volt, miként folytatódhat a program.

Az első jelentősebb frissítési hullám várhatóan 2-3 év múlva érkezhet csak el, amikor a cégeknél lejár az Office 2007 licencek támogatása, és kénytelenek lesznek frissíteni: ekkor lesz majd, aki az Office 15-re vált, ám a vállalkozások egy része elgondolkozik a rugalmas felhasználószám és a földrajzilag független használat előnyein, és cloud megoldást választ. A Gartner májusban megjelent elemzése szerint az irodai szoftverszolgáltatások piacán már most éles a verseny a két óriás között: a Google és a Microsoft körülbelül fele-fele arányban az új előfizetésekből, ami rendkívül jó eredménynek tekinthető azt figyelembe véve, hogy a Google csak 2007-ben lépett be erre a piacra. 

A Gartner szerint 2017-ben már a Google teljes árbetételének 5 százalékát, mintegy 5 milliárd dollárt tehet majd ki a Google Apps-ből származó bevétel még úgy is, hogy akkorra a piacelemző szerint már csak az új előfizetések negyedét tudják majd megszerezni a Microsofttal szemben, amely a hagyományos szoftverpiac szűkülésével párhuzamosan egyre agresszívabban terjeszkedik majd az online szolgáltatások területén.

Még kevesen vannak a felhőben ■ A hazai piacról még kevesebb biztos információ áll rendelkezésre. A legtöbb felhasználóval ezzel együtt a saját márkanéven nem, csak több hazai távközlési vállalaton, így az Invitelen, GTS-en és a Telenoron keresztül jelen lévő CE On-Demand rendelkezik, amely zömében hosztolt Microsoft szoftverszolgáltatásokat biztosít. A publikus referenciái között ezzel együtt viszonylag kevés hazai ügyfél található, köztük a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata Egyesület és a Generali Biztosító. 

A magyarországi felhasználók számáról ugyan a  CE On-Demand nem ad ki adatokat, mindössze annyit lehet tudni, hogy a jelenleg a többnyire távközlési cégeken keresztül már 16 országban jelen lévő vállalat tavaly év végén mintegy 1,6 millió felhasználót szolgált ki. Ez a szám egyébként nemzetközi összehasonlításban is kimagasló: az Informa Telecoms & Media piackutató cég májusban publikált felmérése szerint a hazai központú CE On-Demand jelenleg a világ hét legjelentősebb felhőszolgáltatójának egyike.

Hasonlóan titokzatos a Microsoft is, amely tavaly nagy kampánnyal harangozta be itthon is az Office 365-öt. Úgy tudjuk, a hazai leányvállalatnál inkább 2013-ban számítanak az irodai szoftverszolgáltatások iránti kereslet nagyobb mértékű bővülésére; a mostani bejentés azonban azt jelenti, hogy szeptemberben már akár milliós nagyságrendben növekedhet a hazai felhasználók száma.

A nagy versenytárs, a Google Apps hazai piaci pozíciójáról szintén nem sokat tudni, a felhasználók számáról ugyanis sem a hazai képviselet, sem a vállalati alkalmazásokat kínáló partner Revevol nem szolgáltat adatokat. A felmérést az is nehezíti, hogy a Google a vállalkozások számára a kezdőcsomagot - kezdetben akár 300 főig, manapság pedig 10 felhasználóig - ingyenesen biztosítja, csakúgy, mint az oktatási intézmények számára. 

Még kevesen vannak a felhőben ■ Míg a mikro- és kisvállalkozások körében tudomásunk szerint sokan használják a céges emailcímet biztosító alkalmazásokat, nagyvállalati körben még nem lehetett jelentős projektről hallani. A Revevol a közelmúltban tette közzé, hogy az Arkon Zrt. – az ingatlanhirdetésekkel foglalkozó ingatlan.com weboldal tulajdonosa – a Google Apps for Business egyik legrégebbi felhasználója Magyarországon. A vállalat először csak a Google Webhelyek és Dokumentumok szolgáltatást vezette be 2008-2009 tájékán. Az Arkon Zrt. a Google Apps for Businesst a Marketplace néhány alkalmazásával (például diagramkészítő és projekttervező applikáció) egészítette ki. 

Az oktatási intézmények között is csupán néhány - információink szerint a Kodolányi János Főiskola, az Óbudai Waldorf Iskola és a Szegedi Tudományegyetem egyik kara - használja az online alkalmazáscsomagot. Az Óbudai Waldorf Iskolában 2011 szeptemberében vezették be a Google Apps for Educationt, amely a Google e-mail és csoportmunka alkalmazásokat tartalmazó szoftvercsomagja iskolák és egyetemek számára (a csomag része a Gmail, Naptár, Dokumentumok, Webhelyek és Csoportok). 

Amint azt Szecsődi Attilától, az iskola igazgatójától megtudtuk, az iskola életében rövid idő alatt nagy változást hozott a szolgáltatás, amelyet nem csak a diákok, de valamennyi szülő és tanár is használ, nem csak emailezésre, de az egyes osztályok és munkacsoportok saját levelezőlistával is rendelkeznek. Ezen kívül a tanárok a dokumentummegosztást, csoportmunka funkciókat is rendszeresen használják - tette hozzá.

Mi lesz a nyílt forrású irodai szoftverek jövője?
Így múlik ki a Tisztaszoftver program

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.