Még egy Google szintű óriásnak is lehetnek kínos mellékvágányai. Ilyen például a Wave, amelynek fejlesztését ugyan tavaly augusztusban leállították, de a rendszer határozatlan ideig tovább élt. Most már hivatalos, meddig.
A Google nem kevesebbet, mint az e-mailezés teljes megreformálását várta a Wave projekttől. Amikor a fejlesztés híre kitudódott, világszerte felhasználók tömegei igyekeztek azon, hogy meghívót kaphassanak az első tesztverzióra... majd legtöbbjük csalódottan, értetlenül tért vissza az e-mailekhez. A végleges verzió sem váltotta be a reményeket: a felhasználók nem voltak vevők a "forradalmi" újdonságra.

E-mail szteroidon A Wave ötletét az szolgáltatta, hogy az e-mail amolyan "statikus" közlési forma, ha egyszer elküldtük, már nem tehetünk vele semmit, megérkjezik a címzetthez, aki szintén egy ugyanilyen "egyszer használatos" választ küld vissza, és így tovább. Az újítást elindító elmélet önmagában tényleg életképesnek tűnt: legyen olyan az e-mail utódja, mintha a leveleket egyfajta valós idejű megbeszélésként kezelhetnénk, ahol minden résztvevő dinamikusan változtathatja a levél tartalmát, akár beszúrhat megjegyzéseket, képeket is mások által küldött szövegekbe.



Hiába az ötlet és az innováció, ha a felhasználók... nem használják fel.

Az ötlet azonban a végleges szoftverben túl bonyolultnak és igen kevéssé felhasználóbarátnak bizonyult. Az e-mail továbbra is erős kommunikációs csatorna maradt, amelyet már meglévő azonnali üzenetküldők (például a Microsoft Messengere vagy épp a "belső konkurencia", a Google Talk) egészítenek ki, és a módszerek közé felzárkóztak a közösségi oldalak is. Így hát 2010 augusztusában a Google kénytelen-kelletlen bejelentette, nem fejleszti tovább a Wave rendszerét.

Óvatos folyományok A Google most minden regisztrált Wave felhasználónak e-mailben (micsoda fintora a sorsnak) küldte ki legújabb döntését: 2012. április 30-án véglegesen bezár a szolgáltatás, a Wave-t kiszolgáló szerverek is leállnak. Ezelőtt egy három hónapos átmeneti időszak kezdődik január 31-én, amikor "csak olvasható" stádiumba kerül a szolgáltatás. Ekkor már nem lehet új wave-eket létrehozni vagy meglévő beszélgetésekhez hozzászólni: ez az időszak arra fordítható, hogy a felhasználók exportálhassák fontos beszélgetéseiket. Ehhez egy már korábban beindított PDF-mentési lehetőséget ajánl fel a Google.



Az ötlet önmagában logikus volt és előremutató. De itt jön a "de"...

Bár a saját néven futó projekt élete tehát húsvétra végképp lezárul, az ötletet azért néhányan továbbvitték. A Walkaround például egy olyan nyílt forráskódú projekt, amely a Wave alapjául szolgáló elméletet fejlesztené használhatóbbá: ide akár egy kísérleti funkció segítségével be is importálhatóak a Wave-ből kinyert beszélgetések.

Mások a vállalati belső kommunikáció hatékony eszközét látják a megbolondított, sokszereplős e-mail hibridben, a Novell például Vibe néven fejleszt hasonló szolgáltatást. A cég szerint ez az eszköz a hagyományos levelezésen túlmutatva a csoportmunkát és az információ hatékonyabb terjedését segítheti elő. Az SAP szintén érdekesnek találta az alapötletet, és sok elemét beépítette a 2010 tavaszán bejelentett SteamWorkbe.

Összecsaptak a hullámok a Google Wave felett
Megszorongathatja-e a Google a Microsoftot saját pályáján?
Lejtmenetben a Google TV, kiszáll a Logitech

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.