Tavaly az utolsó negyedévben alig nőttek a személyiszámítógép-eladások az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát összefogó EMEA régióban – derült ki az IDC friss jelentéséből. Számunkra jó hír viszont, hogy a kelet-európai területen jelentősen emelkedett a kereslet.

Az IDC kutatócég elkészítette a 2010 utolsó negyedévére vonatkozó felmérését, amely az európai, közel-keleti és afrikai terültek (EMEA) személyiszámítógép-eladásait összegzi.

Karácsonyra nem PC-t kértek A cég jelentése szerint az utolsó három hónapban a teljes régió tekintetében erősen visszaesett az év közben szépen alakuló értékesítési lendület. A 31,5 milliós darabszámmal mindössze 2,4 százalékkal sikerült megfejelni a 2009-es hasonló időszak eredményét, miközben az IDC 4,3-es bővülésre számított. Éves szinten azonban így sincs ok panaszra, hiszen a tavalyi eladások 12,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

Az utolsó negyedév gyengébb teljesítménye mögött egyrészt a táblagépek erőteljes expanziója, valamint a lakosság és a kis- és közepes vállalkozások bizonytalan gazdasági kilátásai állnak. Régiós szintű pozitívumként egyedül a nagyobb vállalatok lassan beinduló gépparkcseréje és megnövekedett rendelési kedve emelhető ki.

A hanyatló Nyugat Ha a hatalmas területet magában foglaló EMEA régiót részeiben nézzük, akkor nagyon változatos piaci mozgásokat figyelhetünk meg. A legrosszabb eredménnyel Nyugat-Európa rendelkezik. Itt az elmúlt három hónapban 7 százalékos visszaesést mértek 2009-hez viszonyítva. A lakossági vásárlások 10,5 százalékkal maradtak el, míg a táblagépek közvetlen konkurenciájaként is számon tartott ultahordozható netbookból közel 30 százalékkal kevesebb fogyott, mint egy évvel korábban. A notebookok ehhez képest slágerterméknek tekinthetők, hiszen alig kimutathatóan (fél százalékkal), de nőttek e terméktípus eladásai. A hagyományos asztali számítógépeket sem keresték sokan, 19 százalékkal kevesebb fogyott, mint 2009 utolsó negyedévében.

A fenti adatokkal összehasonlítva a vállalati szegmens valósággal virult a maga szerény, 1,1 százalékos visszaesésével. Ezen belül sokkal komolyabb keresletcsökkenés mutatkozott a kisebb cégeknél, míg a nagyvállalati rendelések bővülése ezt valamennyire ellensúlyozni tudta.

Keleti szél fúj Szerencsére Közép- és Kelet-Európa lényegesen jobban teljesített. Masszív, 20 százalékot meghaladó növekedést regisztráltak az utolsó három hónap eladásaiban. Ráadásul a növekedést még vissza is fogta az, hogy a harmadik negyedév során a kereskedők alaposan feltöltötték a készletállományt. Ez utóbbival magyarázza az IDC azt, hogy hordozható számítógépek esetében a várt 33,2 százalékos növekedés helyett „mindössze” 27 százalékkal bővült a piac. Az asztali gépek viszont a várakozásokhoz képest is jobban fogytak: 10,4 százalékkal több eszköz talált gazdára, mint a 2009-es Q4-ben.

A vártnál lassabb ütemben nő a PC-piac
A bizonytalan vásárlókra utazik az AMD

Szállítói összevetésben éves szinten hatalmas változások nem történtek. A Hewlett-Packard megőrizte első helyét (20,4 százalékos részesedéssel), az őt követő Acer jelenléte azonban a 2009-es 20 százalékról 18,7-re apadt. A Dell a HP-hez hasonlóan stagnált (9,6%), míg a negyedik Asus feljebb kapaszkodott a dobogósokhoz (6,5-ről 8,4 százalékra), a jelek szerint ők profitáltak a leginkább az Acer gyengélkedéséből.

Lyuk hátán lyuk a Nagy Kínai Tűzfal mögötti kormányzati weboldalak többsége

Miközben a fél világ Peking hallgatózásától retteg, a kínai rendszerek tele vannak súlyos biztonsági résekkel, melyek eredője: a trehányság.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.