A korábban előre jelzettnél 5 százalékkal nagyobb EBITDA-csökkenést vár 2013-ra a Magyar Telekom, miután az Országgyűlés ma elfogadta a távközlési adóterhek emeléséről szóló törvénymódosítást.
Az Országgyűlés mai ülésén elfogadták a távközlési adó eddigi mértékét módosító törvényt. Ennek nyomán a tavaly július elseje óta érvényben lévő – a vezetékes és mobil hangforgalmat, valamint a mobil SMS/MMS forgalmat terhelő – távközlési adó a nem magánszemély előfizetőknél augusztus elsejével a jelenlegi percenként illetve SMS/MMS-enként 2 forintról 3 forintra emelkedik. A rendelkezés kiegészítéseként megduplázódik, azaz havi 5 ezer forintra nő az ugyanezen előfizetésekre vonatkozó havi adóplafon maximum. A törvénymódosítás nem érinti a lakossági ügyfelek adóterhét, azokra a jövőben is marad a jelenlegi percenként, illetve SMS/MMS-enként 2 forint, valamint a havi 700 forintos plafon.

Tovább romló nyereségesség A Magyar Telekomnál az új előírások szerint elvégzett számítások alapján, amelyek az idén eddig tapasztalt használati szokásokat is figyelembe veszik, a céget 2013-ban terhelő távközlési adó várható összege 25 milliárd forint lesz, ami 5 milliárddal több a korábban kalkuláltnál. Jövőre pedig a távközlési adó becsült összege 28 milliárd forint körül alakul a jelenlegi törvényszöveg alapján – áll a cég által kiadott közleményben.
 
A magasabb távközlési adó, valamint a macedón leányvállalat piacán ugyancsak romló körülmények kedvezőtlenül hatnak a vállalatcsoport nyereségességére. Ezek figyelembevételével a társaság új üzleti terveket jelentett be, amelyek elsősorban az EBITDA (kamat, adó és amortizáció előtti eredmény) mutatót befolyásolják. Így az EBITDA az első negyedév alapján az év egészére prognosztizált 4-7 százalékos mérsékléssel szemben várhatóan 9-12 százalékkal csökken.

Számlázási és CRM-rendszerét is integrálja a Magyar Telekom
Magyar Telekom: a bevételi célkitűzésünket túlteljesítettük

A bevételi terv és a CAPEX tartható   Az említett körülmények kedvezőtlen alakulása ugyanakkor nem változtat a szinten tartást előrevetítő bevételi, és a mintegy 5 százalékos csökkenést kalkuláló beruházási, fejlesztési (CAPEX) kereten.

Mint, ahogy korábban beszámoltunk róla, a Magyar Telekom idei első negyedéve mind EBITDA-ban , mind a nettó eredményben kétszámjegyű csökkenést hozott. Az EBITDA 24,3 százalékkal csökkent, így 39 milliárd forint lett, a nettó eredmény pedig 13 milliárdról 1,7 milliárdra esett vissza. A csökkenés fő okaként a másik adótételt, a közműadót jelölték meg, amelynek évi 7,3 milliárd forintnyi teljes összege az első negyedévet terhelte.

Közeleg a határidő, de még az érintettek sem egységesek az európai MI-szabályozást illetően

A Microsoft együttműködő hozzáállása éles ellentétben áll például a Meta konfrontatív megközelítésével, ami precedenst teremthet más iparági szereplők viszonyulásában is a nemzetközi szabályozáshoz.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.