Pozitív negyedévet zárt Magyar Telekom a ma közzétett jelentése szerint. Szabó János gazdasági vezérigazgató-helyettes szerint nem meglepőek az eredmények: ezt a negyedévet kevésbé befolyásolta a közműadó vagy a rezsicsökkentés.
Ma tette közzé második negyedéves pénzügyi jelentését a Magyar Telekom Nyrt. A távközlési cég az egy évvel korábbihoz, de akár
az idei első negyedévihez képest is a várakozásokat meghaladóan szinte minden mutatójában növekedésről tudott beszámolni.
Kisebb kormányzati hatások ■ Az eredményeket összegezve
Szabó János gazdasági vezérigazgató-helyettes elmondta: a most zárult negyedévben alapvetően ismét a piaci folyamatok érvényesülhettek. A mostani eredményeket az első negyedévinél kevésbé befolyásolták kormányzati lépések, például a közműadó vagy a rezsicsökkentés.
A csoport szintű bevételek az idei második negyedévben 7,9 százalékkal, 145,5 milliárd forintról 156,9 milliárd forintra nőttek az egy évvel ezelőtti azonos időszakhoz képest. A gyarapodás nagy részben az energiaszolgáltatásból származik, de leginkább a készülékértékesítés viszi előre a bevétel növekedést – jegyezte meg a vezérigazgató-helyettes. A táblagépek értékesítése egy év alatt megötszöröződött, de egyre többen vesznek okostelefont és okostévét is. A készüléket vásárlók 80 százaléka valamilyen adatcsomaggal együtt vásárol eszközt. A bevételek növelésében szerepe volt még a rendszerintegrációs és egyéb informatikai (RI/IT) projekteknek is.

A Magyar Telekom bevételei szegmensek szerinti megoszlásban, 2013 Q2
(forrás: Magyar Telekom, a grafikon nagyítható)
Rosszabbul muzsikálnak a külföldi leánycégek ■ A cég magyarországi teljesítményének ellensúlyoznia kellett a külföldi érdekeltségeknél, főleg a Macedóniában bekövetkezett kedvezőtlen folyamatokat. A macedón piacon több új szereplő is megjelent, a fokozódó verseny következtében az ottani bevételek 6,0, a kamatok, adó és amortizáció előtti nyereség (EBITDA) pedig 20 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Telekom ugyanakkor a verseny ellenére megőrizte közel 50 százalékos hangpiaci részesedését. A macedón leánycég 10,3 millió euróért szerzett új 800 és 1800 MHz-es frekvenciablokkokat. Ezek azonban fontosak voltak ahhoz, hogy a Telekom ez év végétől ott is elindíthassa a 4G-t.
Kedvezőtlenül alakul a piaci környezet Montenegróban is, ahol ugyancsak megjelent a telekomadó, valamint áfát is emelt a kormány.
A csoport szintű EBITDA kis mértékben, 0,3 százalékkal nőtt 49,6 milliárd forintról 49,8 milliárd forintra. A személyi jellegű költségek félmilliárd forinttal nőttek a második negyedévben, ez azonban egyszerűen azért alakult így, mert a nagyobb munkaterhek miatt kevesebb szabadságot vettek ki az alkalmazottak.

A Magyar Telekom EBITDA-ja szegmensek szerinti megoszlásban, 2013 Q2
(forrás: Magyar Telekom, a grafikon nagyítható)
A társaság részvényeseire jutó nettó eredmény 10,7 milliárd forintról 12,2 milliárd forintra nőtt a pénzügyi költségek mérséklődése és az alacsonyabb értékcsökkentési leírásnak köszönhetően.
Az első félévben 40 milliárd forintot meghaladó összeget fektetett a Telekom beruházásokba az egy évvel korábbi 29,3 milliárd forinttal szemben. A növekedést elsősorban az integrált ügyfélszolgálati és számlázási rendszer fejlesztésével kapcsolatos kiadások eredményezték.
Módosuló éves célok ■ Ami az éves célkitűzéseket illeti, a bevételek dinamikáját stagnálásról növekedésre módosította a társaság, de ennek mértéke még nagyban függ attól, hogyan alakulnak az energiaszolgáltatásból származó bevételek – mondta Szabó János. Hozzátette: „megerősítjük ugyanakkor a június végén, a távközlési adó változását követően bejelentett 9-12 százalékos csökkenést célzó EBITDA célkitűzésünket, és továbbra is arra számítunk, hogy a CAPEX (a spektrumakvizícióra fordított összegek nélkül) mintegy 5 százalékkal csökken éves szinten az előző évhez képest.”
Kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a csoport nem akar kivonulni az energiapiacról, ahol jelenleg inkább az üzleti szegmens a vonzó. A lakossági piacon az egyetemes szolgáltatás keretében a Telekom alternatív szolgáltatóként ma még ugyanazokkal a feltételekkel dolgozik, mint a hagyományos piaci szereplők. A feltételek megváltoztatásáról azonban folynak a tárgyalások.
A Bitport kérdésére, hogy az egyre romló árfolyamú részvények nem késztetik-e a társaságot a budapesti tőzsdéről való kivonulásra, Szabó János elmondta, a kérdés jelenleg nem szerepel napirenden.
Szóba került a frekvenciatender kérdése is. Ennek kapcsán a gazdasági vezérigazgató-helyettes kiemelte: szükség lenne újabb tenderre. Bár annak feltételeiről még tárgyal a szakhatóság a szolgáltatókkal, a Magyar Telekom arra számít, hogy még az idén kiírják.