Pozitív negyedévet zárt Magyar Telekom a ma közzétett jelentése szerint. Szabó János gazdasági vezérigazgató-helyettes szerint nem meglepőek az eredmények: ezt a negyedévet kevésbé befolyásolta a közműadó vagy a rezsicsökkentés.
Ma tette közzé második negyedéves pénzügyi jelentését a Magyar Telekom Nyrt. A távközlési cég az egy évvel korábbihoz, de akár az idei első negyedévihez képest is a várakozásokat meghaladóan szinte minden mutatójában növekedésről tudott beszámolni.

Kisebb kormányzati hatások Az eredményeket összegezve Szabó János gazdasági vezérigazgató-helyettes elmondta: a most zárult negyedévben alapvetően ismét a piaci folyamatok érvényesülhettek. A mostani eredményeket az első negyedévinél kevésbé befolyásolták kormányzati lépések, például a közműadó vagy a rezsicsökkentés.

A csoport szintű bevételek az idei második negyedévben 7,9 százalékkal, 145,5 milliárd forintról 156,9 milliárd forintra nőttek az egy évvel ezelőtti azonos időszakhoz képest. A gyarapodás nagy részben az energiaszolgáltatásból származik, de leginkább a készülékértékesítés viszi előre a bevétel növekedést – jegyezte meg a vezérigazgató-helyettes. A táblagépek értékesítése egy év alatt megötszöröződött, de egyre többen vesznek okostelefont és okostévét is. A készüléket vásárlók 80 százaléka valamilyen adatcsomaggal együtt vásárol eszközt. A bevételek növelésében szerepe volt még a rendszerintegrációs és egyéb informatikai (RI/IT) projekteknek is.



A Magyar Telekom bevételei szegmensek szerinti megoszlásban, 2013 Q2
(forrás: Magyar Telekom, a grafikon nagyítható)


Rosszabbul muzsikálnak a külföldi leánycégek A cég magyarországi teljesítményének ellensúlyoznia kellett a külföldi érdekeltségeknél, főleg a Macedóniában bekövetkezett kedvezőtlen folyamatokat. A macedón piacon több új szereplő is megjelent, a fokozódó verseny következtében az ottani bevételek 6,0, a kamatok, adó és amortizáció előtti nyereség (EBITDA) pedig 20 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Telekom ugyanakkor a verseny ellenére megőrizte közel 50 százalékos hangpiaci részesedését. A macedón leánycég 10,3 millió euróért szerzett új 800 és 1800 MHz-es frekvenciablokkokat. Ezek azonban fontosak voltak ahhoz, hogy a Telekom ez év végétől ott is elindíthassa a 4G-t.

Kedvezőtlenül alakul a piaci környezet Montenegróban is, ahol ugyancsak megjelent a telekomadó, valamint áfát is emelt a kormány.

A csoport szintű EBITDA kis mértékben, 0,3 százalékkal nőtt 49,6 milliárd forintról 49,8 milliárd forintra. A személyi jellegű költségek félmilliárd forinttal nőttek a második negyedévben, ez azonban egyszerűen azért alakult így, mert a nagyobb munkaterhek miatt kevesebb szabadságot vettek ki az alkalmazottak.



A Magyar Telekom EBITDA-ja szegmensek szerinti megoszlásban, 2013 Q2
(forrás: Magyar Telekom, a grafikon nagyítható)

A társaság részvényeseire jutó nettó eredmény 10,7 milliárd forintról 12,2 milliárd forintra nőtt a pénzügyi költségek mérséklődése és az alacsonyabb értékcsökkentési leírásnak köszönhetően.

Az első félévben 40 milliárd forintot meghaladó összeget fektetett a Telekom beruházásokba az egy évvel korábbi 29,3 milliárd forinttal szemben. A növekedést elsősorban az integrált ügyfélszolgálati és számlázási rendszer fejlesztésével kapcsolatos kiadások eredményezték.

Módosuló éves célok Ami az éves célkitűzéseket illeti, a bevételek dinamikáját stagnálásról növekedésre módosította a társaság, de ennek mértéke még nagyban függ attól, hogyan alakulnak az energiaszolgáltatásból származó bevételek – mondta Szabó János. Hozzátette: „megerősítjük ugyanakkor a június végén, a távközlési adó változását követően bejelentett 9-12 százalékos csökkenést célzó EBITDA célkitűzésünket, és továbbra is arra számítunk, hogy a CAPEX (a spektrumakvizícióra fordított összegek nélkül) mintegy 5 százalékkal csökken éves szinten az előző évhez képest.”

Kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a csoport nem akar kivonulni az energiapiacról, ahol jelenleg inkább az üzleti szegmens a vonzó. A lakossági piacon az egyetemes szolgáltatás keretében a Telekom alternatív szolgáltatóként ma még ugyanazokkal a feltételekkel dolgozik, mint a hagyományos piaci szereplők. A feltételek megváltoztatásáról azonban folynak a tárgyalások.

A Bitport kérdésére, hogy az egyre romló árfolyamú részvények nem késztetik-e a társaságot a budapesti tőzsdéről való kivonulásra, Szabó János elmondta, a kérdés jelenleg nem szerepel napirenden.

Szóba került a frekvenciatender kérdése is. Ennek kapcsán a gazdasági vezérigazgató-helyettes kiemelte: szükség lenne újabb tenderre. Bár annak feltételeiről még tárgyal a szakhatóság a szolgáltatókkal, a Magyar Telekom arra számít, hogy még az idén kiírják.

A közműadó sokat rontott a Magyar Telekom első negyedévén
Számlázási és CRM-rendszerét is integrálja a Magyar Telekom

Közeleg a határidő, de még az érintettek sem egységesek az európai MI-szabályozást illetően

A Microsoft együttműködő hozzáállása éles ellentétben áll például a Meta konfrontatív megközelítésével, ami precedenst teremthet más iparági szereplők viszonyulásában is a nemzetközi szabályozáshoz.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.