Egyesek szerint maga a jövő, mások szerint csalódást keltő visszalépés. Van, aki a felhasználói élményre, más a felhasználói szabadságra esküszik. Megpróbáljuk összefoglalni a lehetséges nézőpontokat az Apple iPad táblagépével kapcsolatban.

Az Apple új táblagépéről jelenleg nehéz újat mondani: az iPad-változatok ára és technikai specifikációja mellett a legérdekesebb információkat a lassacskán fel-felbukkanó hazai tesztekben érdemes keresni. Az alábbiakban néhány alapvető kérdést próbálunk meg tisztázni az iPad kapcsán, különös tekintettel a tablet munkaeszközként való felhasználására. Természetesen a személyes találkozást ez sem helyettesíti: az iPad-et kézbe kell venni és ki kell próbálni, mert egy, a felhasználói élmény köré épített gépről másképp nem lehet véleményt alkotni.

Forradalom vagy visszalépés? | Az iPad-et nem szokás önmagában megítélni, miután a többi gyártó is egyre-másra jelenti be az idén érkező táblagépeket. A legtöbb összehasonlítás azonban már az alapjainál sántít, mivel azonos célú-célcsoportú termékeket feltételez, és ehhez méri mind az iPad-et, mind a többi gépet. A helyzet ezzel szemben az, hogy az iPad egy (média)fogyasztásra kihegyezett eszköz, ami egyelőre meg sem próbálja helyettesíteni a laptopokat, míg a többi gép, például a nemsokára piacra kerülő HP Slate, igyekszik mindazokat a funkciókat magába zsúfolni, amelyekre a hagyományos noteszgépekhez szokott felhasználónak szüksége (igénye) lehet. A képet tovább árnyalja, hogy a termelő- és szórakoztatóeszközök közötti éles határvonal egyre jobban elmosódik, így egészen biztosan lesznek olyanok, akik munkaeszközként használják majd az iPad-et, és elégedettek lesznek vele.

Az iPad-et - túl a hardverelemek boncolgatásán - általában két szempontból éri kritika. Egyrészt sokan gondolják úgy, hogy a megvásárolható alkalmazásokra épülő modell a kelleténél jobban korlátozza a felhasználót, és az Apple öntörvényű szabályozása - például az egyes fejlesztések vagy technológiák kizárása - miatt a gép sosem lesz alkalmas rá, hogy túllépjen a szórakoztatóközpont szerepén. A másik kifogás szerint az iPad felhasználása túlságosan egyirányú, vagyis szembe megy azzal a trenddel, amely szerint ma már minden számítógép-tulajdonos a közösség része, és legalább annyira tartalomelőállító, mint -fogyasztó.

Ezzel szemben azokat is nehéz meggyőzni, akik szerint az iPad forradalmi és ezidáig páratlan eszköz, ami visszavonhatatlanul átalakítja majd a számítástechnikát. Csodálatos, hogy pedigrés online lapok is meglehetős ostobaságokkal próbálják igazolni az iPad vagy az iPhone OS különlegességét. Az amerikai PC World például gond nélkül leírja a HP Slate-tel kapcsolatban, hogy az amúgy Windowst futtató géphez nehéz lesz külső alkalmazásokat találni, és a Windows 7 fejlesztésekor amúgy sem volt szempont az érintőképernyős felhasználás. A legtöbb ár-összehasonlítás is csalóka, mivel az iPad-hez egy maréknyi alkalmazást kell megvásárolni, hogy rendelkezzen a más gépeken az operációs rendszerrel érkező alapfunkciókkal.

Sem forradalom, sem visszalépés | Az igazság valahol a kettő között lehet. Az iPad jól kitalált, könnyen használható, látványos és izgalmas eszköz, amellyel együtt azonban az almás logót is meg kell fizetni, és el kell fogadni, hogy a gép felhasználási módját és annak fejlődését egyedül az Apple határozza meg. Ugyanígy igaz, hogy a hardverelemek változatossága egyszerre lehetne áldás és átok: a szélesebb választékkal együtt járna a szoftverfejlesztés hatékonysgának csökkenése, amiről az Apple, úgy tűnik, hallani sem akar. Az sem véletlen, hogy a nagy lapkiadók egy emberként az iPad mögé álltak, és nem lelkesednek például az androidos megoldásokért. Az iPad számukra a régi szép időket idézi, amikor az olvasó csendben olvasott és fizetett; más kérdés, hogy egy PDF-dokumentum kinézetével és funkcionalitásával rendelkező újság iPad-re is kevés lesz, így remélhetőleg az Apple készüléke nem jelent majd mentőövet egyiküknek sem.

Az iPad nem váltja ki egyik meglévő eszközünket - telefon, laptop, tévé - sem, így mindenképpen érdemes plusz kiadásként, sokadik gépként gondolni rá. Amit tud, azt szépen és meggyőzően végzi, de amilyen könnyen meg lehet szeretni, ugyanolyan könnyen csalódhat is, aki hibás elvárásokat támaszt vele szemben - főleg, ha kicsit is ragaszkodik a Windows-környezetben megszokott felhasználói rutinhoz, vagy komolyabb termelőeszközre vágyik. Valószínű, hogy érdekes időszak előtt állunk, mert az Apple-nek - az iPhone-nal ellentétben - most a kezdetektől számottevő konkurenciája lesz a HP Slate, a német WePad vagy más modellek képében, ezt pedig vásárlóként csak üdvözölni lehet. Bár az iPad részleteiben nem sok újdonságot hozott, mégis annyira markáns termék, hogy új számítógép-kategóriát teremtett - szemben például a netbookok mesterséges felfuttatásával. Jó ideig azonban így is kevesen lesznek, akiknek valóban szükségük van egy hasonló táblagépre.
 

Végül következzenek az iPad-et érintő leggyakoribb kérdések, amelyek közül megpróbáltunk néhányat összegyűjteni és megválaszolni:


Az iPad nem támogatja a multitaskinget? | Az iPad valójában képes a feladatok párhuzamos futtatására, de ezt néhány alapvető saját alkalmazásra limitálták, a külső fejlesztéseket már nem támogatja. Az e-mailek például akkor is befutnak, ha a felhasználó éppen videót néz a "beépített" lejátszón. Ezzel szemben nem tud a neten böngészni, amíg teszem azt arra vár, hogy betöltődjön egy játék. A multitasking-nek nincsen technikai akadálya, minden az operációs rendszertől függ - az iPhone OS új, 4-es verziója a tervek szerint ősszel érkezik meg az iPad-re, és a jelenleginél szélesebb, bár még mindig korlátozott lehetőségeket nyújt majd.

Alkalmas lehet az iPad vállalati felhasználásra? | Már az iPhone vállalati bevezetése is meglehetősen aggályos volt, és kezdetben az iPad sem valószínű, hogy gyorsan elterjed ebben a környezetben. Az óvatosságot - túl a bevezetéssel és a menedzsmenttel kapcsolatos problémákon - főleg biztonsági szempontok indokolták, amelyek egy részére ugyancsak az iPhone OS 4.0 adhat választ: az újabb SSL VPN megoldások támogatása mellett lehetővé válik az e-mailek és csatolmányaik titkosítása, illetve rendelkezésre állnak majd a titkosítással kapcsolatos alkalmazásprogramozási felületek (API) is, segítve az egyes szervezetek adatbiztonsági követelményeinek érvényesítését.

Tényleg nem cserélhető az iPad akkuja? | Az akkut a gép tulajdonosa nem cserélheti ki. Ha erre bármikor szüksége lenne, akkor magát az iPad-et kell visszaküldenie az Apple-höz, ahonnan száz dollár körüli áron egy teljesen új gépet küldenek neki. Ezzel az eredeti gépen tárolt személyes adatok és beállítások értelemszerűen elvesznek, így azokat valamilyen módon érdemes elmenteni (iTunes szinkronizálás) az új iPad megérkeztéig. A szolgáltatás igénybe vételének feltételei hagyományosan szigorúak, a sérült vagy módosított gépek gyakorlatilag elvesztik a szabályos akkucsere lehetőségét.

Ha nincs rajta USB port, hogyan lehet rá fájlokat másolni? | USB port valóban nincs a gépen, ezzel szemben vásárolható hozzá olyan csatlakozó, amelynek segítségével az iPad összeköthető egy PC vagy Mac, esetleg egy kamera USB-portjával. Az iTunes segítségével viszonylag sokféle fájl mozgatható az iPad-re, persze a megfelelő alkalmazásokat is m eg kell venni hozzájuk, hogy használni vagy módosítani lehessen őket. A fájlokat vezeték nélkül, levélben vagy a weben keresztül is el lehet juttatni az iPad-re, az előbbi feltételek mellett. Az alkalmazásokat az iPhone OS legújabb verziója alatt rendezhetjük majd mappákba.

Lehet az iPad-en Mac vagy Windows programokat futtatni? | Amennyiben a fejlesztők nem készítik el a programok iPad-re szánt változatát, erre nincs mód, hiszen a gép magukat az operációs rendszereket sem futtatja. Léteznek olyan alkalmazások, amelyek az iPad képernyőjéről teszik lehetővé a számítógépek távoli vezérlését, de ez semmiképpen sem helyettesíti az előbbieket.

Lehet az iPad-ről nyomtatni? | Beépített nyomtatási funkció nem áll rendelkezésre, de a megfelelő alkalmazás beszerzése után bizonyos állományokat el lehet küldeni egy hálózati nyomtatóra. Ezek a megoldások azonban több sebből véreznek, és a legtöbb teszt arról számol be, hogy nem képesek helyettesíteni egy rendszer natív nyomtatási képességeit.

Csak fektetve, a virtuális billentyűzeten lehet gépelni rajta? | Nem, de ez is pénzbe kerül: az Apple állványt és dokkolóval rendelkező fizikai billentyűzetet árul az iPadhez, ezen kívül használható hozzá a Mac-ekhez való vezeték nélküli billentyűzet is. A kiegészítőkről (többek között a fent említett, USB-s kábelhez való csatlakozóról) bővebb információ ezen az oldalon található.
 

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.