Júniusban sorra mutatkoznak be itthon is az új ultrabook-generáció első darabjai a különböző gyártók kínálatában. A hazai PC-piac egészének állapotát és a tabletek gyors hazai terjedését tekintve egyelőre kérdéses, mennyire terjednek el a vékony laptopok.
Az új, Ivy Bridge kódnévre hallgató processzorcsalád áprilisi bemutatkozását követően sorra jelentették be a PC-gyártók az Intel specifikációján alapuló, vékony és könnyű ultrabookok második generációjának tagjait, a legtöbbet a június eleji tajvani Computexen.

A napokban szinte az összes hazai, kisebb-nagyobb részesedéssel rendelkező hazai PC-szállító bemutatta új kínálatát, amelyek közül természetesen az ultrabookok iránt mutatkozott a legnagyobb érdeklődés. Az Intel június 13-án tartott sajtótájékoztatót az új ultrabookokról, amelyen jelen voltak az Acer, az Asus, a Fujitsu, a Lenovo és a Toshiba képviselői is. Egy nappal korábban a Lenovo mutatta be új U310 és U410 ultrabookját, most csütörtökön pedig a piac egyik legnagyobb és egy kisebb szereplője, a Dell és a Sony mutatta be új büszkeségeit. Jövő héten pedig a Fujitsu mutatja be itthon is a Computexen már debütált U772 ultrabookját.

Nem várható csoda  A hazai PC-piacra mindenképpen ráfér a vérfrissítés, bár vélhetően az 1000 dollár körüli ultrabookok miatt itthon nem fogják tömegesen lerohanni a vásárlók a boltokat: az IDC adatai szerint 2011-ben Magyarországon 559 285 darab PC fogyott, ami 2,8 százalékkal kevesebb, mint 2010-ben; értékben mindez közel 75 milliárd forintot jelent, ami 9,8 százalékkal kevesebb az előző évhez képest. Ezen belül a notebook-eladások is 2,6 százalékkal csökkentek. 
 
A PC-piacot a tabletek gyors hazai terjedése is veszélyezteti, egyelőre főként az olcsóbb netbookok helyett választanak táblagépet, amelyekből az utolsó negyedévben már 30 ezer darab fölött adtak el itthon. Ezzel együtt az idei évre 2 százalékos növekedést várnak a laptoppiactól, de így sem érik el a 2010-es szintet az IDC szerint.

Tartanák a szintet ■ Hasonló trendekről számolt be csütörtökön az egyik legnagyobb hazai PC-szállító, a Dell közép-európai fogyasztói és kisvállalkozási piacokért felelős vezetője, David Spruyt is: amíg a laptop piacon darabszám tekintetében az idei első negyedévben meg tudták őrizni a piaci pozíciójukat tavalyhoz képest (és az Asus 19,7 százalékos részesedéséhez képest mindössze egy ezrelékponttal lemaradva végeztek a második helyen), addig a desktop piacon 7 százalékpontos csökkenést voltak kénytelenek elkönyvelni, bár a HP-t követően 15,5 százalékkal még így is a második helyen tanyáznak. 

A Dell idén a tervek szerint meg akarja tartani a magyarországi piaci részesedését, az asztali, illetve a kis- és középvállalati PC-piacon pedig erősítené pozícióját. A rendezvényen az új, LTE-képes Latitude üzleti laptopok mellett bemutatták a 13 hüvelykes, Gorilla Glass borítású kijelzővel szerelt Dell XPS 13 ultrabookot. A gép mindössze 1,35 kilogrammot nyom, az akkumulátort rejtő hátsó részén 1,8 centiméter vastag, ám a billentyűzet alatt mindössze 6 milliméteresre vékonyodik. Az eszköz a Intel Core i5 2467M vagy i7 2637M processzoraival, 128 illetve 256 gigabájtos SSD-vel és 4 gigabájt memóriával rendelhető, 350 ezer forint körüli ártól.
 


Közvetlenül a gyártótól  Csütörtökön a Sony is bemutatta nyári notebook kollekciójának darabjait, köztük az üzleti felhasználásra szánt S sorozat darabjait és első VAIO T néven futó ultrabookját. A Sony most megjelent modellje a fejlett energiatakarékossági funkcióinak köszönhetően a fedél lehajtásával hibernálja magát, és a nyitott vagy el nem mentett dokumentumokat akár 30 napig megőrzi. A fedél ismételt felnyitásával a számítógép 5 másodpercen belül magához tér, és a megkezdett dokumentum ismét szerkeszthetővé válik.

Az ultrabook 13,3 colos méretben kapható, súlya 1,6 kg. A háttértár szerepét hibrid megoldás tölti be, egy 320 GB-os HDD és egy 32 GB-os SSD meghajtó kombinációja. Memóriából 4 gigabájtnyit találhatunk a borítás alatt, üzemidejét tekintve pedig mintegy 8 órán keresztül működtethető töltés nélkül. A csatlakozásra Bluetooth 4.0 technológia, három USB port és HDMI kimenet ad lehetőséget. A VAIO T ajánlott fogyasztói ára 240 ezer forint. 
 
Az IDC felmérése alapján darabszám tekintetében a Sony az idei első negyedévben 1,7 százalékos eredménnyel a nyolcadik helyen szerepelt a PC-szállítók toplistáján, megelőzve ezzel többek között az Apple-t. Rab Sándor, a Sony Europe magyarországi fióktelepének vezetője a Bitport kérdésére elmondta: a versenytársakkal szemben annyiban különbözik az üzletpolitikájuk, hogy disztribútorokkal nem állnak kapcsolatban, hanem közvetlenül a nagy üzletláncoknak (Saturn, Media Markt, Euronics, Extreme Digital) szállítanak; ezeken a helyeken állítása szerint gépeik a legjobb eladásokat produkáló márkák között vannak.

Zuhognak az ultrabookok, mint a nyári zápor
IDC: idén sem várható itthon PC-s diadalmenet

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.