Az Android a tömegeké. Ezt a rövid megállapítást épp az olyan telefonok támasztják alá leginkább, mint a Huawei jelenlegi legkisebb droidos készüléke. Ne várjunk tőle csúcsteljesítményt, de azért egy ilyen kis telefon is lehet (a saját szintjén) okos.
Néhány éve az okostelefon kifejezés még egyet jelentett azzal, hogy nagyon drágán, csak a legtehetősebb és leginkább hozzáértő (vagy épp divatkövető) közönségnek szánt készülékek jelentek meg a piacon, kezdve az iPhone-okkal és az egyéb operációs rendszerekre épített felsőkategóriás modellekkel. Az Android azonban ügyesen pozicionálta magát abban a tekintetben, hogy futtatásához egyáltalán nem szükséges erőgép, így gyakorlatilag bárki, bármilyen szinten megpróbálkozhat "okos" készülék megépítésével.

Akadnak persze gyenge próbálkozások, ám a dizájn és funkciók terén is épp a minimumot teljesítő ZTE Blade már tavaly megmutatta, hogy képes brutális eladásokra. Idén pedig már érkeznek azok a modellek, ahol, bár olcsók a felhasznált anyagok, nem a legfrissebb a rendszer és egy bizonyos szint fölött döcögnek a funkciók, az olcsóság ellenére sem kell szégyenkezni, ha ilyesmit hordunk a zsebünkben.



Kicsi a bors A Huawei-nek nehéz dolga van az "olcsó, de színvonalas" kérdéskörben, hiszen úgy általában a világban, és kis hazánkban is erős a "kínai = gagyi" prekoncepció. Ha valami olcsó és a távol-keleti országból származik, sokaknak bevillan a Négy Sárkány piac és a két hordás után szétfoszló póló. Az már mostani tesztalanyunk eggyel nagyobb testvére, a G300 kipróbálásakor látszott, hogy érthető kompromisszumok mellett bár, de szégyellnivaló nélkül sikerült a Huawei tervezőinek olcsó de mégis vállalható telefont tervezniük. Az Y200 még ennél is egy kategóriával pénztárcabarátabb, ezért érthető félelemmel álltunk neki a tesztnek: hátha ennyire földközelben már elmúlik a varázs.

A külső láttán mindenesetre megnyugodhattunk. Bár természetesen a készülékház műanyag borítású, mégis kifejezetten kellemes összhatást kelt, amelyet többek között a fogást megkönnyítő és szemre is jól mutató rücskös hátlap okoz. A jól összerakott, nem nyeklő és recsegő ház előlapja persze ujjnyomgyűjtő sima műanyag, ám a 3,5 hüvelykes átmérőjű IPS kijelző a telefon árkategóriájához képest kifejezetten kellemes fényereje elvonja a figyelmet. A 320x480 képpontos HVGA felbontás persze nem valami izmos, ám a 165 ppi pixelsűrűség jól összerakott képet sugároz, és a betekintési szög is a lehetőségekhez képest egész szélesre sikerült.



Az előlapon három érintőgomb, valamint a kijelző fölött található hangszóró, állapotjelző LED (és persze céglogo) található. A 'tetőn" a bekapcsológombot és egy audio jacket, szemben alul a töltésre és adatkapcsolatra szolgáló micro-USB kaput, bal oldalon pedig a hangerőgombot fedezhetjük fel - ennyi és nem több, funkcionális és jó elosztású a telefon külseje, itt az ideje, hogy belenézzünk.

Nem Forma-1, de népautó A burkolat alatt egy Qualcomm MSM7227A chipkészlet dolgozik, az ARMv7 processzor 800 megahertzen ketyeg, melynek egy Adreno 200 grafikus vezérlő, 256 MB RAM és 512 MB ROM segít. A memória-háttértár kérdés lehet talán a leggyengébb pontja a készüléknek, hiszen néhány Google Play-ről letöltött alkalmazás telepítése után máris helyhiánnyal küszködhetünk, ám manapság egy 1-2 gigabájtos microSD bővítőkártyát is megkapunk ezer forint környékén, így a probléma egy gyorséttermi menü árából rendezhető.



Érdekes, hogy a hardverre kifejezetten jól sikerült optimalizálni a Huawei által kissé módosított felületű Androidot, ezért az alapvető működés, például levelezés, internetezés vagy egy Facebook app használata során nem tapasztalható jelentősebb lassulás vagy akadozás. A nagyobb hardverigényű játékok és alkalmazások egy bizonyos szint fölött már csak limitáltan élvezhetők, de ezt már valóban el kell fogadni annak, aki ilyen árkategóriában választ telefont. A készüléken természetesen még nem a legújabb Android verziók futnak, jégkrém vagy zselés cukorka helyett a Gingerbread 2.3.6-os verziójával kell megelégednünk, ám az általánosan használt funkciókra teljesen megfelelőnek bizonyult a jól kiegyensúlyozott rendszer.

A 7,2 Mbit/s HSDPA kapcsolat stabil sebességet kínál, a 802.11 b/g/n szabványú WiFi gyorsan kapcsolódik és szintén megbízhatóan hozza-viszi a biteket. Ezeken kívül Bluetooth 2.1 és GPS is rendelkezésre áll. Fényképezésre a hátoldali, vaku nélküli, 3 megapixeles kamerát használhatjuk, amely kültéren, jó megvilágításban viszonylag jó átlagos szintet hoz, ám gyenge megvilágítású, szürkületi szobabelsők már nem a barátai.

Középesen tág lehetőségek A Gingerbread-alapokat viszonylag óvatosan, de ügyesen szabta testre a Huawei. Ugyan egy ilyen szintű telefon esetében nem érdemes Sense vagy TouchWiz szintű extra felületet várni, az interfész néhány területen egész ötletesre sikerült. Ilyen például a nyitóképernyő, ahol egy négyirányú "virtuális kapcsoló" segítségével választhatunk a gyorsan indítható funkciók között, de az öt alapképernyő közötti váltás 3D-hatású lapozása is impozáns. Szerencsére a felület és az ikonok színvilága, bár még mindig kissé pazarlóan bánik a színekkel, azért levetkőzte a korábbi kínai mobilok bazári, csiricsáré túlzásait.

A hagyományosan beépített Android appok mellé csak pár extrát kapunk. Az egyik egy TouchPal nevű érintős billentyűzet, amely szép lenne, csak épp ezen a kis kijelzőn alig használható. Az Adatfolyamok viszont annak hasznos, aki egy helyen kezelné közösségi szolgáltatásait, például a Facebook, Twitter és Flickr fiókjait. A beépített böngésző nem rossz, bár gyorsan lecseréltük egy Opera Minire, amely az adattömörítési funkcióinak hála, sokkal jobban lavírozott az Y200 kissé szűkös memória-korlátai között.



Kötéltánc baleset nélkül Összegzésként elmondható, hogy a Huawei Ascend Y200 ügyesen egyensúlyozik az alsó kategória képzeletbeli drótkötelén: bármilyen szinten egy kicsivel kevesebb azonnali zuhanást eredményezne, de így egy megfelelően használható androidos telefonhoz juthatnak azok is, akik pénztárcájuk lapossága miatt eddig nem engedhettek meg maguknak valóban működő okostelefont. A mostanában kapható hazai modellekbe ráadásul a nemzetközi verziók 1250 mAh kapacitású akkuja helyett már 1400-as került, így azok, akik életükben először merészkednek a smartphone kategória felhasználói közé, nem azzal kezdik, hogy az egy nap alatt lemerülő telefonokról panaszkodnak.

Az Y200 a mobilszolgáltatók árlistájában 30 ezer forint környékén található kártyafüggetlen illetve feltöltőkártyás konstrukcióban, ám már egy átlagos előfizetés mellett is nulla forintért választható, így valóban elviheti az Androidot a szélesebb néprétegeknek.

Olcsó és finom: Huawei Ascend G300 teszt
Minden árszinten támadnak a Huawei okostelefonok
Idén már nem várható csoda a mobilpiacon

Jól halad az Atlassian a felhős átállással

A termékek Server változatának kivezetésével kevesebb ügyfelet veszítettek, mint amennyivel a menedzsment eredetileg számolt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.