Mint sok más iparágban, az informatikában sem jellemző a felfokozott nyári aktivitás. Idén azonban több fajsúlyos hír is felkavarta a langymeleg állóvizet.
Cikkünkben megpróbáljuk sorra venni, milyen nagy horderejű döntések születtek az elmúlt hónapokban a világ és szűkebb környezetünk informatikai és kommunikációs szektorában. Többek között megkérdőjelezhető felvásárlásról, kínos bukásról és kényszerű búcsúról szólt az idei nyár. Lássuk!

Leleplezték a Windows 8-at A nyár erősen indult, hiszen már a június első napja is komoly bejelentéssel telt: először tettek közzé konkrét részleteket a Microsoft fejlesztés alatt álló új operációs rendszeréről, a Windows 8-ról. Bár a tituluson még maga a cégvezetés is vitatkozott egymással, annyi bizonyos, hogy az új termék már a táblagépek jelentette kihívásoknak is igyekszik megfelelni. Akiket bővebben érdekel a téma, azok az augusztusban nyitott fejlesztői blogon követhetik a történéseket.

100 éves az IBM Úgy általában sem gyakori, informatikai cégek esetében meg egyenesen páratlan, hogy egy vállalat megünnepelhesse századik születésnapját. Az IBM-et 1911. június 11-én alapították, és a számos stratégiai irányváltáson átesett cég nem csak hogy létezik ma, hanem hosszú évtizedek óta meghatározó alakítója az informatikai szektor (és így a világ) fejlődésének. A Bitporton a jeles évfordulóról és az IBM emlékezetes momentumairól már egy februári cikkünkben megemlékeztünk.

Nagy nyári hackelések
A hackerek nem várták meg a nyarat, és már májusban több komoly támadást hajtottak végre, például a Sony kárára. A biztonsági incidensek azonban a június-júliusi hetekben sem álltak le - katonai szervezetek, állami intézmények és óriáscégek estek áldozatul. Olyan sok eset történt, hogy egy nyári cikkben megkíséreltük összegyűjteni a legkirívóbb betöréseket és lopásokat.

Google+
Sokáig csak pletykák és kósza információk alapján lehetett beszélni a Google közösségi médiás megjelenésével kapcsolatban. A találgatásoknak aztán vége lett, mert beindult a Google+ béta változatának tesztje. Az érdeklődés olyan hatalmas volt, hogy a meghívási lehetőséget többször le kellett állítani, ráadásul hivatalosan cégeket még mindig nem lehet regisztrálni az oldalon.

Bár a keresőóriás megoldása sok szempontból a Facebook eszköztárát tükrözi vissza, azért több elemében jobb alternatívát kínált már indulásakor is. Arról nem is beszélve, hogy a béta státusz jelenleg is tart, a fejlesztések pedig folyamatosan érkeznek.

Igaz, hogy mindenki arra kíváncsi, hogy a Google+ megállja-e majd a helyét a Zuckerberg féle óriás mellett, ám ez a szolgáltatás, bármilyen meglepő is lehet első hallásra, de sokkal többről szól, mint a Facebook esetleges legyőzéséről.

Elindult az Office 365 Június végén elstartolt a dobozos szoftvereknek köszönhetően világméretűvé hízó Microsoft felhő alapú irodai szoftvercsomagja, az Office 365.

A lépéssel a vállalat megpróbálja az Office sikereit átmenteni a megváltozott piaci igényekhez igazodva. Azaz igény szerint, a használattal arányos fizetési megoldással kínálja azokat a programokat, amelyeket az előző években a gépekre telepítve használtak az emberek. Az Office 365 a remények szerint megállíthatja a Google Docs térnyerését a kis és közepes vállalatok körében.

Nem tudni, mennyiben fogja befolyásolni a termék felfutását, mindenesetre nem jött túl jókor az a rövid üzemszünet, amiről egy ideig a Microsoftnál azt sem tudták, hogy egyáltalán létezik mint probléma.

Negyedik mobilszolgáltató Megszámlálni sem könnyű, hányszor vetődött már fel hazánkban a negyedik nagy mobilszolgáltató piacra lépésénék lehetősége. Ezen a nyáron végre olyan hírek láttak napvilágot, amelyek alapján most valóban megtörténhet az eddigi triumvirátus felfelé bővítése.

A kétfordulós nemzetközi árverésen eldől, megjelenik-e egy negyedik szereplő a hazai mobilpiacon, vagy pedig a jelenlegi szolgáltatók között osztják fel a negyedik generációs szélessávú szolgáltatásokat lehetővé tévő frekvenciablokkokat.

A Google megette a Motorolát Rengeteg pénzen ült, így szinte elkerülhetetlenül vennie kellett valakit a Google-nek. A célpont sokak meghökkenésére a Motorola Mobility lett, ráadásul nem elhanyagolható, 12,5 milliárd dolláros áron.

A bejelentést a piaci befektetők nem fogadták túl jól. Ennek oka sokrétű, de vélhetően közöttük van az, hogy egyelőre nem világos, mit akar kezdeni magával a Motorola termékkörével a Google. Ráadásul egy gyártó házon belülre emelése vélhetően feszültséget fog okozni a többi, androidos telefonokat készítő szállítóval.

Mindenesetre az biztos, hogy a folyamatos jogi csatározásokban jól fog jönni a Motorola tengernyi technológiai szabadalma.

Touchpad-bukta és HP-kivonulás Könnyen lehet, hogy a Hewlett-Packard örökre elfelejtheti a múltban sokáig neki járó "legnagyobb volumenű informatikai szállító" címet. Néhány hete ugyanis legfrissebb pénzügyi jelentése mellé komoly bejelentéseket csomagolt, miszerint kivégzi a webOS-termékvonalat, és kiszállna a PC-piacról is, a kudarcnak bizonyuló területek helyett pedig inkább a jól jövedelmező szoftverek és a szolgáltatások felé fordul.

Ami a webOS-t illeti, nem volt nehéz a döntés, hiszen a Palm rendszerére épített TouchPad óriásit bukott a nyári bevezetéskor. Az pedig csak nagyon sovány vigasz lehet, hogy a termék kivezetésének bejelentése után hatalmas kedvezménnyel árult tableteket az utolsó szálig elkapkodták az akcióra lecsapó érdeklődők.

Szintén nem tekinthető értelmetlenségnek a PC-s piac leválasztása, vagy eladása, hiszen a gyenge kereslet és az éles konkurenciaharc miatt minimális árréssel lehet túladni ezeken az eszközökön. A személyi számítógépek eladásáért felelős divízió nem más a HP nyakán, mint egy sok milliárd dolláros kolonc.

Lemondott Steve Jobs Bár ez a bejelentés folyamatosan ott lógott a levegőben, mindenki remélte, hogy talán sosem fog bekövetkezni. Az Apple legendás irányítója ugyanis hosszú idő óta küzd halálos betegségével, amely mostanra valószínűleg annyira elhatalmasodott rajta, hogy kénytelen volt hivatalosan is átadni a karmesteri pálcát Tim Cooknak.

A részvényárfolyamok alakulásából arra lehet következtetni, hogy a befektetők egy pillanatnyi megingást követően bizalmat szavaztak az új felállásnak. Cook egyébként igyekszik kommunikációban is megerősíteni, hogy Jobs háttérbe vonulásával is az általa kitaposott utat kívánja folytatni.

A Galaxy (majdnem) betiltása Korábban sem volt ritka a pereskedés, de mostanság mintha már a rivalizálás első számú terepévé válna a feljelentgetősdi. Idén nyáron elsősorban a mobil piaccal kapcsolatos jogi csatározásoktól volt hangos a sajtó.

A perek közül kiemelkedett az Apple és a Samsung között zajló vita, amely során egy előzetes bírói itélet betiltatta a Galaxy Tab forgalmazását az Európai Unió nagy részén. Aztán néhány nap múlva kiderült, hogy ez az amúgy is ideiglenes döntés tulajdonképpen csak Németországra vonatkozik. A felek következő, augusztus végi bírósági csörtéjén a vádak többségét elutasították, és egyedül az Apple egyik fotókezeléssel kapcsolatos szabadalmának megsértését látták valósnak. Ez azonban könnyen orvosolható, és így nem lesz hatással a Samsung európai eladásaira.

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.